SİYASET
Giriş Tarihi : 23-06-2020 04:00   Güncelleme : 23-06-2020 04:27

Davutoğlu: Kutsal kitabımız Kur’ân, bir “suç delili” olarak sergilendi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçen hafta bir polis baskınında ‘ele geçirilen’ Kur’ân, tefsir, hadis ve fıkıh kitaplarının, polis standında birer suç delili olarak sergilendiğini hatırlatarak, bu tür sahnelere 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat dönemlerinde şahit olunduğunu söyledi. Davutoğlu, “Ne değişti? Kimdir bunun sorumlusu?” diye sordu.

Davutoğlu: Kutsal kitabımız Kur’ân, bir “suç delili” olarak sergilendi

Anadolu Ajansı’nın (AA), 15 Haziran’da “FETÖ’nün sözde Mersin imamı ve il ablası yakalandı” başlığıyla servis ettiği haberde; FETÖ/PDY’nin yeniden yapılanma çalışmalarına karşı yapılan çalışma kapsamında, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde, FETÖ’nün sözde Mersin il imamı olduğu tespit edilen ve Elazığ’da 3 adresi bulunan C.S’nin yakalanması için operasyon düzenlendiği ifade edildi.

Haberde, şu ifadeler kullanıldı:

“Şüpheli C.S, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Elazığ’da gözaltına alındı.

Şüphelinin evinde, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen imzalı saat, örgüt mensuplarına verilen “kıtmir” yazılı kolye, 51 yasaklı yayın kitap, dijital materyaller ve bir kısım notların yazıldığı not defterleri ele geçirildi.

Mersin il finansçısı olduğu tespit edilen ve gözaltına alınan bir şüphelinin beyanıyla da sözde il ablası Y.B’ye yönelik araştırma yapıldı. Sanal olarak talimatlar vererek il ablalığı görevi yürüttüğü tespit edilen “Azra” ve “Esma” kod adlı Y.B. de Tekirdağ’da gözaltına alındı. Şüphelinin evinde dijital materyaller ele geçirildi.”

AA tarafından servis edilen fotoğrafta, Fethullah Gülen’e ait bazı kitapların yanı sıra, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Kur’ân meali ve tefsiri, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, El-Kulûbu’d-Dâria adlı dua kitabı ve Kütüb-i Sitte isimli 6 ciltten oluşan hadis kitabının, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM) standında “suç delilleri” olarak sergilendiği görüldü.

Davutoğlu tepki gösterdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya mecralarında yayınlanan haftalık basın açıklamasında, hemen her vatandaşın evinde bulunan Kur’ân, tefsir, hadis ve fıkıh kitaplarının birer suç delili olarak sergilendiğini belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Kutsal kitabımız Kur’ân, bir suç delili olarak sergilendi”

“Bu iktidarın akıl hocaları 28 Şubat artıkları olduğu için, yıllar sonra yeniden 28 Şubat sahnelerini görmeye başladık. Çok acıdır, bakın işte geçen hafta bir polis baskını sonrası, bu ülkede hemen her vatandaşın evinde bulunan kutsal kitabımız Kur’ân, tefsir, hadis ve fıkıh kitaplarımız, birer suç delili olarak sergilendi.

“12 Mart’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta olduğu gibi…”

Ben, bu sahneyi orta birinci, ikinci sınıfta, 12 Mart dönemlerinde hatırlardım. O yıllarda da kitaplar sergilenir, kitaplar suç unsuru olarak gösterilirdi. Sonra 12 Eylül’e geldik, orada gördük; daha gençtik. 28 Şubat’ta bir akademisyenken, kitapların suç delili olarak gösterildiğine şahit olduk.

“Kur’ân, daha düne kadar mitinglerde gösteriliyordu”

Şimdi bugün de aynı şey yapılıyor. Ne değişti? Bir batı ülkesinde bu sahne yaşansa ortalığı birbirine katacak olanlar, resmen sus pus oldular. Daha düne kadar mitinglerde gösterilen Kur’ân-ı Kerîm’in, aziz kitabımızın, bu kez tefsirinin, polis standında “suç delili” olarak sergilenmesine, iktidar cenahından bir tek ses çıkmadı.

“Bu, iktidarın keyfî yönetiminin polisteki tezahürüdür”

Haftalardır sizlere hitap ederken, polisin denetimsizliği ve bu iktidarın vurdumduymazlığı neticesinde, ülkenin her bir tarafında yaşanan hukuksuzluk ve mağduriyetlerde yaşanan artışa dikkat çekiyordum. Bakınız, bu, açık bir şekilde iktidarın keyfî yönetiminin polisteki tezahürüdür. Emniyet mensuplarımızı tenzih ederiz. Emniyet mensuplarımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda hassasiyet sahibi olduğunu ben bizzat biliyorum. Onlar, kitaba, özellikle de kutsal kitabımıza saygılıdırlar.

“Hukuk devleti kuralları dışında bir yönetime geçtiniz”

Peki, kimdir bunun sorumlusu? Kimdir, kitapları “suç unsuru” gibi göstermenin sorumlusu? Bu, açık bir şekilde, tıpkı 1990’lardaki gibi “terörle mücadele” kılıfı altında, hukukun ve adaletin lime lime edilmesidir. Hukuk devletinde bir yetkili, bir memur veya bir bakanın, suç işlemiş veya işlememiş vatandaşlara karşı kullnacağı dilin sınırlarını kanunlar belirler; ama siz, açık bir şekilde kanun tanımayacağınızı ilân ediyorsanız, hukuk devleti kuralları dışında bir yönetime geçtiğinizi de ilân ediyorsunuz demektir.”

Gergerlioğlu: Hiçbir değer bırakmadılar, bırakmayacaklar!

HDP Kocaeli Milletvekili, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu da, 16 Haziran’da yayınladığı tweet’inde, şunları yazmıştı:

“Hiçbir değer bırakmadılar, bırakmayacaklar! “Ele geçirilen” Kur’an meali, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, El-Kulûbu’d-Dâria adlı dua kitabı ve Kütübi Sitte adlı hadis ansiklopedisi KOM Şube’de sergilendi.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3152
 • 6Alanyaspor3151
 • 7Fenerbahçe3150
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Göztepe3139
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3126
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA