SİYASET
Giriş Tarihi : 23-06-2020 18:21

Saadet İstanbul’dan su taşkınlarının önlenmesi için 8 öneri

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, pek çok şehirde olduğu gibi İstanbul’da da yağışlı havalarda su taşkınları yaşandığına işaret ederek, bunun parti meselesi değil, şehircilik, belediyecilik ve zihniyet meselesi olduğunu vurguladı. Sevim, İstanbul’daki taşkınların önlenmesi için 8 maddelik önerilerde bulundu.

Saadet İstanbul’dan su taşkınlarının önlenmesi için 8 öneri

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, İstanbul’da pek çok ailenin mağduriyetine ve büyük çaplı maddî hasara sebep olan taşkınlar ve su baskınlarının ardından, sosyal medyada değerlendirmelerde bulundu.

“Yıllardır hatta on yıllardır gördüğümüz bir filmi, yeniden ve yeniden seyretmeye devam ediyoruz” diyen Sevim, bu sorunun, hangi partili olduğunun bir farkı olmaksızın her belediyede yaşandığını ifade etti.

Çözüm için esaslı bir çaba sarf edilmediğini belirten Sevim, “Bu konu, bir parti meselesi değil. Bu konu, insanını ve şehrini sevme meselesi! Bir belediyecilik anlayışı meselesi. Kaynakları doğru kullanma meselesi” dedi.

Bu meselesinin çözümü için yatırımlar kadar bir zihniyet değişimine de ihtiyaç olduğunu belirten Sevim, şehirleri imha etmekle imar etmek arasındaki farkı bilmeye ihtiyaç var! Beton ve asfalt esaretine son verebilme kararlılığına ihtiyaç var! Ortak akla, yerel yönetimlerle merkezi idarenin insanlarımız için mutabakatına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı olarak, mevcut tabloyu kabul edemediğini dile getiren Sevim, yıllar önce halledilmesi gereken problemlerin, bugün hâlâ olumsuzluklara sebep olabilmesine üzüldüğünü dile getirdi.

Abdullah Sevim, su taşkınları, su baskınları, sel gibi afetlerin önlenmesi konusunda mahallî idarelere 8 maddelik önerilerde bulundu. Sevim’in önerileri şöyle:

1) Altyapıda parçalı yapıya son verilmeli. İstanbul’un altyapısı tek merkezden inşa edilmeli ve işletilmeli.

2) Zaten ayrı olması gereken yağmur suyu hatları ve kanalizasyon hatlarının birlikte kullanıldığı yerler hızlıca tespit edilip ayrıştırılmalı.

3) Yeni yağış rejimleri ve mevcut taşkınlar baz alınarak yeni planlamalar yapılmalı.

4) 11 yıl önce 30 insanımızı kaybettiğimiz Ayamama Deresi başta olmak üzere, şehrin içinde kalmış tüm dereler ıslah edilmeli.

5) Dere koruma bantları genişletilmeli ve bu bantlardaki yapılar istimlâk edilmeli.

6) Şehir yüzeyinin yağmur suyu geçirgenliği, toprak alanlar, uygun asfaltlar vasıtasıyla arttırılmalı. Bu sayede yeraltı sularının da beslenebilmesi sağlanmalı.

7) Şehrimizde yağmur suyunun evlerde kullanılmasını sağlayan sistemler teşvik edilmeli.

8) İstanbul’da yağmur suyu hasadı yapan sistemler teşvik edilerek yaygınlaştırılmalı.

Abdullah Sevim, “Herkes biliyor ki altyapı olmadan üstyapı olamaz. İstanbul’un ve diğer şehirlerimizin sorunları, herhangi bir bahaneye sarılmadan derhal bitirilmeli” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA