GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-06-2020 19:24

Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası istinafta onaylandı

İstinaf Mahkemesi, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’na geçmiş yıllarda yayınladığı tweet’leri sebebiyle verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasını onayladı. Kaftancıoğlu, temyiz için Yargıtay’a başvuruda bulunabilecek.

Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası istinafta onaylandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, ‘‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’’, ‘‘Cumhurbaşkanına hakaret’’, ‘‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’’ ve ‘‘terör örgütü propagandası yapmak’’ suçlarından 6 Eylül 2019’da verilen mahkûmiyet hükümlerine karşı yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemece kurulan hükümde usul ve esasa ilişkin aykırılık bulunmadığına karar verdi.

Bu kapsamda yerel mahkemece Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezasını hukuka uygun bulan daire, kararını temyiz yolu açık olmak üzere oybirliğiyle aldı.

Kaftancıoğlu 5 ayrı suçtan ceza almıştı

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaftancıoğlu’nu PKK/KCK silahlı terör örgütünün üst düzey yöneticisi konumunda olan ve kurucuları arasında yer alan Sakine Cansız lehine yaptığı iddia edilen tweetleri sebebiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm etmişti.

Kaftancıoğlu’nu, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “kamu görevlisine alenen hakaret etmek” suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, suçun alenen icra edilmesi sebebiyle cezayı 1 yıl 2 aya çıkarmıştı. Kaftancıoğlu’nun üzerine yüklenen suçu, bir suç işleme icrası kapsamında değişik zamanlarda birden çok işlemesi sebebiyle de ceza, 1 yıl 6 ay 20 güne çıkarılmıştı.

Kaftancıoğlu’nu, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, fiilî alenen işlenmesi sebebiyle cezayı 1 yıl 9 aya çıkarmıştı. Sanığın, üzerine yüklenen suçu bir suç işleme icrası kapsamında değişik zamanlarda birden çok işlemesi sebebiyle ceza 2 yıl 4 aya çıkarılmıştı.

Mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’nu “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırarak, bu cezayı da suçun birden çok işlenmesi sebebiyle 1 yıl 8 aya yükseltmişti.

Bazı tweetlerin darbe girişiminin yaşandığı zaman diliminin hemen akabinde olduğuna dikkat çeken yerel mahkeme, Kaftancıoğlu’nu “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırmış, bu suçun birden çok kez işlediğinin anlaşılması üzerine cezayı 2 yıl 8 aya çıkarmıştı.

Kaftancıoğlu toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA