GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-06-2020 22:28

“MİT mensuplarının ifşa edilmesi” davasında 3 tahliye

Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının ifşa edilmesine dair 8 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Aydın Keser ile Ferhat Çelik’in adli kontrolle tahliyesine karar verildi.

“MİT mensuplarının ifşa edilmesi” davasında 3 tahliye

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ifşa edilmesine dair 8 sanığın yargılandığı davada, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık avukatlarının taleplerinin alınması ve duruşmaya bir süre ara verilmesinden sonra ara kararını açıkladı.

Tutuklu sanıklar Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Aydın Keser ile Ferhat Çelik’in üzerlerine atılı suç vasfına göre delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirmiş oldukları süre ve kişilik halleri nazara alındığında kovuşturmada adlî kontrolün de yeterli olabileceği gerekçesiyle tahliyelerine hükmetti.

Bu sanıklar hakkında “yurt dışına çıkış yasağı”ndan oluşan adlî kontrol tedbiri uygulanmasını da hükme bağlayan heyet, tahliye edilen Aydın Keser ve Ferhat Çelik hakkında ayrıca, “ikametlerinin bulunduğu il sınırını terk etmeme” şeklinde adlî kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi.

Dosya mütalâa için savcılığa gönderilecek

Diğer tutuklu sanıklar Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın ise, atılı suçun vasfı, mahiyeti ve somut delillerin mevcudiyetine göre tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran heyet, firari sanık Erk Acarer hakkında yakalama kararının devamına ve “derhal beraat kararı verilmesi” talebinin reddine hükmetti.

Dosyanın, sanık avukatlarının yargılamanın genişletilmesi taleplerinin olmaması halinde mütalâasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar veren heyet, duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA