DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-06-2020 00:26   Güncelleme : 25-06-2020 00:43

İsrail, TİKA’nın Kudüs Yusufiye Mezarlığı’ndaki tabelasını söktü

Kudüs’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen tarihî Yusufiye Mezarlığı’nın çevre duvarı üzerindeki TİKA tabelası, İsrail Polisi tarafından söküldü. AK Parti Hükümeti, 10 yıl aradan sonra geçen Mayıs ayında İsrail Hava Yolları El Al Airlines’a Türkiye’ye uçuş izni vermiş, İsrail Büyükelçiliği de memnuniyetini dile getirmişti.

İsrail, TİKA’nın Kudüs Yusufiye Mezarlığı’ndaki tabelasını söktü

TİKA, İsrail’in bu tavrını, “Bölgede barış ve refah için gayret sarf eden Türkiye’nin varlığından rahatsız olanların hukuk dışı bir uygulaması” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, twitter’da yaptığı değerlendirmede, “İsrail polisinin, Kudüs’te TİKA tarafından yeniden ihya edilen Yusufiye Mezarlığı’ndaki TİKA tabelasını sökmesi, dünyanın her yerinde mazlumların sığınağı olan ay yıldızlı bayrağımıza duyduğu derin öfkenin bir tezahürüdür. Bu tahammülsüzlüğün sebebi gayet iyi bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da, twitter’da yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“O tabelaları sökebilirsiniz ama ümmetin gönlündeki Türkiye sevgisini asla sökemeyeceksiniz. Tarihsel ve kültürel mirasa gösterilen bu saygısızlığa uluslararası toplum gereken cevabı vermelidir. O balyoz, sadece TİKA’mızın tabelasına değil insanlığın kalbine indirilmiştir.”

Hükümet, İsrail Hava Yolları’na Türkiye’ye uçuş izni vermişti

AK Parti Hükümeti, 10 yıl aradan sonra geçen Mayıs ayında İsrail Hava Yolları El Al Airlines’a Türkiye’ye uçuş izni vermiş, El Al’a ait bir kargo uçağı, 24 Mayıs’ta İstanbul Havalimanı’na inmişti.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği, bu gelişme üzerine, “10 yıl aradan sonra ilk kez bir El Al Airlines kargo uçağı bu sabah İstanbul’a iniş yaptı. Bugünden sonra, THY’nin yanı sıra ELAL da Tel Aviv-İstanbul arasında karşılıklı uçuşlar gerçekleştirerek iki ülke arasındaki ticaretin yeni rekor seviyelere ulaşmasına katkı sağlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA