Advert
KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 25-06-2020 04:40   Güncelleme : 25-06-2020 05:11

Fatih’in son Bellini portresi Londra’da açık artırmayla satılacak

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek, 25 Haziran’da (bugün) Londra’da satışa sunulacak. Müzayedede ayrıca, Fatih Sultan Mehmed’e ait 1453 tarihli bir ferman, 15. yüzyıla ait bir Kur’ân-ı Kerîm, Uşak menşeli Türk halıları ve çok değerli İznik çinileri de satışa sunulacak.

Fatih’in son Bellini portresi Londra’da açık artırmayla satılacak

BBC Türkçe’den Efe Öç’ün haberine göre, “Sultan 2. Mehmet, mevki sahibi genç ile birlikte” ismiyle müzayedeye çıkarılacak olan tablonun tarihi 1479 yılına uzanıyor.

Venedikliler ile yapılan İstanbul Anlaşması’nın maddelerinden biri, dönemin en iyi ressamlarından birinin Fatih’in resimlerini yapmak için İstanbul’a gelmesiydi.

Bu görevle Osmanlı başkentine gönderilen Gentile Bellini, 1479-1481 yılları arasında Saray’da ağırlandı. Fatih Sultan Mehmet tablolarının yanında, çeşitli illüstrasyonlar da çizdi.

Satışa çıkarılan bu tablodaki ikinci kişinin kimliği net olarak bilinmiyor; ancak padişah ile eşit seviyede çizilmiş olmasından hareketle, üç şehzadeden biri olabileceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Şehzade Mustafa’nın, Bellini’nin ziyaretinden önce ölmüş olmasının, muhtemel seçenekleri Cem Sultan ve II. Bayezid’e indirdiği yorumu yapılıyor.

Ancak o dönem Bayezid’in resimdeki kişi kadar genç olmaması (32 yaşında), Cem Sultan’ın ise benzerlik oranındaki eksikliği, başka birinin tasvir edilmiş olma ihtimalini de geçerli kılıyor.

En değerli eser bir Kur’ân-ı Kerim

Ünlü müzayede evi Christie’s’te açık artırmaya çıkarılacak olan Fatih tablosunun yanında 15, 16 ve 17. yüzyıllara ait İstanbul, Anadolu ve Orta Doğu menşeli çok sayıda eser de görücüye çıkarılacak.

Müzayedenin bir bölümünde açık artırmayı yönetecek olan William Robertson, eserler arasındaki en değerli parçanın Çin kâğıdına el yazması olarak geçirilen 15. yüzyıla ait bir Kur’ân olduğunu söylüyor.

Timur hanedanına ya da Akkoyunlu Devletine ait olduğu düşünülen Kur’ân’ın 600 bin ila 900 bin sterlin arasında bir fiyatla alıcı bulması bekleniyor.Müzayedede önemli sayıda Uşak menşeli Türk halısı da açık artırmaya çıkarılacak.

BBC Türkçe’yi müzayedenin de gerçekleşeceği salonda gezdiren Robertson, özellikle 16. yüzyılda Türk halılarına büyük bir talep olduğunu anlatıyor.

Müzayede evinin Dünya Sanatı Bölümü yöneticisi olan Robertson, İngiltere Kralı Sekizinci Henry’nin ilk Türk halısı koleksiyonerleri arasında sayıldığını söylüyor.

Müzayedede çok değerli İznik çinileri de açık artırmayla satışa çıkacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA