SİYASET
Giriş Tarihi : 11-09-2019 04:02   Güncelleme : 11-09-2019 06:57

Arınç, Davutoğlu’nun neden ihraç edildiğini açıkladı

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu ve yakın arkadaşlarının, AK Parti il ve ilçe başkanlarını sık sık arayıp “Bizimle beraber misiniz?’ diye sorduklarını, bunun da AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın ihraç kararı almasına sebep olduğunu ileri sürdü.

Arınç, Davutoğlu’nun neden ihraç edildiğini açıkladı

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında oy birliği ile alınan kararla, eski AK Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve eski milletvekili Abdullah Başcı, tedbirli olarak partiden kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

Disiplin Kurulu’na sevk kararı ve gerekçeleri, adı geçen kişilere tebliğ edildi. Tebliğde, “Basın yayın araçları ile sosyal medya paylaşımlarında yaptığınız açıklamalar ve sergilediğiniz davranışların, somut olgular ve tespitler neticesinde, partimiz ilkeleriyle bağdaşmadığı ve disiplin suçu oluşturduğu karar altına alınarak, ekleri ile birlikte başkanlığımıza tebliğ edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Ancak, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, ihraç kararının gerekçesini, tebliğde yazılı olan gerekçeden farklı olarak açıkladı.

Bülent Arınç, HaberTürk televizyonunda yayınlanan “HaberTürk Manşet” programında, ihraç kararının kendisine anlatılan asıl sebebini şöyle açıkladı:

İl ve ilçe başkanlarımızı arayıp ‘Bizimle beraber misiniz?’ diye soruyorlarmış

“Meselâ, ‘Bu ihraçlar nereden çıktı?’ diye sorduğumda, Sayın Cumhurbaşkanımıza değil, başka arkadaşlarımıza, son zamanlarda Sayın Davutoğlu ve yanındaki arkadaşlar, bizim şu andaki il başkanlarımızı, ilçe başkanlarımızı sık sık arayarak, ‘Bizimle beraber misiniz?’ diye soruyorlarmış. Bu, çok yanlış bir şey. Bunu yapamazsınız. Hani partinin dışında olsanız, yine yanlış ama bir derece… Ama hem partide olacaksınız, hem de partinin bu günkü kadrolarına ‘Biz bir parti kuracağız. Bizimle misiniz?’ diye soracaksınız. Doğru mu, yanlış mı, bilmiyorum; ama bana anlatılan… Bunu duyduktan sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın da ‘Demek artık yol ayrımındayız. Bu arkadaşlarla ilgili bir disiplin işlemi yapılsın’ dediğini duydum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA