GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-06-2020 22:20

YKS soru kitapçığının fotoğrafını yayınlayan B.Y. gözaltına alındı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) soru kitapçığının fotoğrafını çekerek sosyal medyada yayınlayan ve kopya girişiminde bulunduğu tespit edilen B.Y., Batman’da gözaltına alındı.

YKS soru kitapçığının fotoğrafını yayınlayan B.Y. gözaltına alındı

Batman Valiliği, dün gerçekleşen YKS 1’inci Oturum Temel Yeterlik Testi (TYT) sınavında sınav kitapçığının bazı sayfalarının görüntülerinin sosyal medyaya yansıması konusunda yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlimizde yapılan 2020 YKS 1’inci Oturum TYT sınavına giren B.Y. isimli adayın sınav sorularının fotoğrafını çekmek suretiyle kopya girişiminde bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu şahıs gözaltına alınmış, sınav sırasında kullandığı cep telefonuna el konularak incelemeye alınmıştır. Şahsın sorgusu, yapılan tespitler ve dijital materyalin ön tetkikinde, kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığı değerlendirilmektedir. İhmali olduğu düşünülen görevliler hakkında soruşturma açılmıştır. Gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir.”

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada da, “TYT’den sonra sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır. Yarın YKS’nin tüm oturumları tamamlandıktan sonra planlandığı gibi soruların tamamı kamuoyuyla paylaşılacaktır.” denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA