GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-06-2020 14:33   Güncelleme : 29-06-2020 08:35

TBB Yönetim Kurulu Üyelerinden Feyzioğlu’na istifa çağrısı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek ile Yönetim Kurulu üyeleri Filiz Saraç, Asude Şenol ve Sabri Çepik, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na istifa çağrısı yaptı.

TBB Yönetim Kurulu Üyelerinden Feyzioğlu’na istifa çağrısı

TBB Başkanlığı’na gönderilen istifa çağrısının yer aldığı dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Barolara ‘Böl, parçala, yönet’ formülünü getirmeye çalışan, zaten yargının en büyük sorunu olan yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığını daha da zedeleyecek, baroların bağımlı ve etkisiz hale getirilmesine yönelik vatandaşın savunma hakkı ve savunma mesleği yönünde de tahribat getirecek yasa teklifi, en yüksek şekilde tepki gösterilmesi gerekir niteliktedir.

Barolarımız, 19 Mayıs ve 1 Haziran 2020 tarihli baro başkanları toplantılarında aldıkları kararlarla ve ‘Savuma yürüyüşü’ ile 22-23 Haziran tarihlerindeki dirençleri ile kendi aralarında bir araya gelerek, süreci en iyi şekilde yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedirler.

TBB Başkanı’nın, 22-23 Haziran’da baro başkanlarımızı hiç değilse Ankara girişinde karşılamak ve bu onurlu mücadeleye destek vermek bir yana, öncesinde yaptığı açıklamalarla yapılanı yok farz ettirmeye yönelik tavrı, kabul edilmez niteliktedir. 2 gün boyunca tüm kamuoyu ve meslektaşlarımızda haklı infial yaratan ve baro başkanlarımızın maruz kaldığı sıkıntılı süreçte yanlarında olmamıştır.

Baro başkanlarının arkasını döndüğü, barolardan ve kendini seçenlerden kopan, kişisel tutumlarıyla barolar nezdinde güven kaybına uğrayan, kendini seçenlerin temsilinden vazgeçmiş, bireysel davranmayı hak gören TBB başkanının yapması gereken en doğru davranış, istifa etmektir.

Kendisine oy veren kitleden ve önceki çizgisinden uzaklaştığı görüntüsü veren TBB başkanı, yasa teklifine karşı mücadele eden barolara ve avukatların mücadelesine gölge etmemeli, görevinden istifa etmelidir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA