KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-06-2020 13:30

Bardakçı: Fatih tablosunun Bellini’ye ait olduğuna dair bilgi yok

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, İBB tarafından alınan Fatih tablosunun Gentile Bellini’nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi olmadığını ve Bellini’ye ait bir eserin o fiyata satılamayacağını ileri sürdü. Franz Babinger’in, tablonun Bellini’nin eseri olduğu iddiasını temelsiz gördüğünü hatırlatan Bardakçı, tabloda Fatih’le beraber resmedilen gencin Cem Sultan olmasının da imkânsız olduğunu kaydetti.

Bardakçı: Fatih tablosunun Bellini’ye ait olduğuna dair bilgi yok

“Alınması güzel ama tablonun Belli’niye ait olduğuna dair bilgi yok”

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, “Fatih’in karşısındaki genç, Cem Sultan değildir!” başlıklı yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Londra’da düzenlenen bir müzayedede satılan Fatih Sultan Mehmed tablosunu satın alıp İstanbul’a getirmesinin güzel bir iş olduğunu belirtti. Bardakçı, “Ödenen meblâğ da mühim değildir. Ödeme, Fatih Sultan Mehmed’in hatırasına yapılmıştır ve işin ardında siyasî maksat bile bulunsa, İstanbul’u fetheden büyük hükümdarın beş asırlık görüntüsü bundan böyle fethettiği şehirde kalacaktır. Ama aldığımız böylesine önemli bir objenin “ne olduğunu” ve “ne olmadığını” iyice bilmemiz şarttır!” diye yazdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, tabloyu satın aldıklarını duyururken “Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen…” şeklinde temkinli bir dil kullandığını da belirten Bardakçı, ancak tablonun hafızalarda “Belli’nin tablosu” olarak kalacağını ifade etti.

Bardakçı, Bellini’ye ait bir eserin o fiyata satılamayacağını ileri sürdü. Fatih Sultan Mehmed hakkındaki en meşhur biyografiyi ve Bellini’yi anlatan çok önemli bir makaleyi kaleme almış olan Franz Babinger’in, tablonun Bellini’nin eseri olduğu iddiasını temelsiz gördüğünü hatırlatan Bardakçı, tabloda Fatih’le beraber resmedilen gencin Cem Sultan olmasının da imkânsız olduğunu kaydetti.

Murat Bardakçı’nın yazısının tamamını, bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA