EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-06-2020 14:00

Kılıç: Kıdem tazminatında kazanılmış haklar korunmalıdır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, “Kıdem tazminatında hak kaybına sebep olacak bir girişimde bulunulmaması gerektiğini söyledi. Kılıç, “Kazanılmış haklar korunmalıdır. İşçilerin kıdem tazminatı hakkına ulaşmasında bazı yasal boşluklar ve çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bu zorlukları aşmak için kapsayıcı düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Kılıç: Kıdem tazminatında kazanılmış haklar korunmalıdır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mali İşler Başkanı Şerafettin Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, ekonomik konuları değerlendirdi.

“Pandemideki faizli krediler iflaslara yol açabilir”

Şerafettin Kılıç, Korona virüsü salgınının yol açtığı ekonomik sorunlara karşı hükümetin çözüm olarak faiz yolunu tercih ettiğini, bu kötü kriz yönetimi sonucunda vatandaşların bankalara yöneldiğini belirterek, “Borç altında olan işletmelerin kredilerle faizli olarak yeniden borçlandırılması, bir süre sonra maalesef iflaslara ve istihdam kaybına yol açacaktır” dedi.

Kamu bankalarının “konut kredisi”, “taşıt kredisi”, “sosyal hayatı destek” ve “tatil destek” olmak üzere 4 yeni kredi paketini başlatacaklarının duyurulduğunu hatırlatan Kılıç, faiz kelimesi kullanılmayarak, bugüne kadar faizden uzak durmuş, faizli kredi almamak için direnmiş insanların bile bu ateşin içine çekilmeye çalışıldığını söyledi.

Kılıç, sanayi üretiminin nisan ayında yıllık yüzde 31,4 oranında azalarak tarihî düşüşlerinden, rekor daralmalarından birini yaşadığını belirterek, “İktidar yetkilileri olumlu ekonomik sonuçların görüldüğünü iddia etse de, gördüğümüz tek şey yüksek hayat pahalılığı, her kesimi vuran borç yükü ve artan işsizliktir” diye konuştu.

“Yap-İşlet-Devret projelerinde garanti tutarı 3,2 milyar lira”

İktidarın yıllardır durmaksızın betona yatırım yaptığını, israfın kesilmesi çağrılarına ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyerek karşı çıktığını, Yap-İşlet-Devret modeli ile ülkeyi büyük bir sıkıntının içine soktuğunu ifade eden Kılıç, 29 Nisan’da Yap-İşlet-Devret projeleri kapsamında ödenen garanti tutarının 3,2 milyar lira olduğunu kaydetti.

TÜİK’in açıkladığı yüzde 10,94’lük enflasyon verisinin, sokağın durumuyla, halkın rakamlarıyla uyuşmadığını belirten Kılıç, sayıları resmi rakamlara göre 4,5 milyona varan işsizlere, bir de salgın döneminde işsiz kalanlar eklendiğinde, işsizlik tablosunun çok daha ağırlaşacağının görüldüğünü söyledi.

Kılıç, Türkiye’nin ekonomik çıkmazdan kurtulması için üretim seferberliği başlatılması; kaynakların betona değil, sanayiye, teknolojiye, tarım sektörüne aktarılması gerektiğini dile getirdi. Kılıç, “İsraf ve yolsuzluğun önüne geçilmelidir. Ek kaynaklar devreye koyulmalıdır” dedi.

KOBİ’lere geniş destekler verilmesi, üreticilerin temel girdilerinden dolaylı vergilerin azaltılması ve dönemsel muafiyet sağlanması gerektiğini ifade eden Kılıç, temel tüketim maddelerindeki KDV ve ÖTV yükünün azaltılarak, piyasadaki daralmanın yavaşlatılabileceğini söyledi.

Kılıç, Korona virüsü salgınında sıfır noktası görülene kadar tedbirin elden bırakılmaması çağrısında bulundu.

Konuşmasında kıdem tazminatının fona aktarılmasını öngören Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ni (TES) değerlendiren Kılıç, konunun işçileri ve ailelerini endişeye sevk ettiğini dile getirdi.

Şerafettin Kılıç, şunları söyledi:

“Kıdem tazminatında kazanılmış haklar korunmalıdır”

“Kıdem tazminatında, mevcut düzenlemeye göre hak kaybına neden olacak, kıdem tazminatının temel unsurlarına zarar verecek bir girişimde bulunulmamalıdır. Çalışma hayatının huzurunu bozacak, kıdem tazminatına darbe vuracak bir düzenlemeden uzak durulmalıdır. Kazanılmış haklar korunmalıdır. Mevcut kıdem tazminatı sistemi içerisinde, işçilerin kıdem tazminatı hakkına ulaşmasında bazı yasal boşluklar ile işverenlerin birtakım olumsuz uygulamaları nedeniyle çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bu zorlukları aşmak için kapsayıcı düzenleme yapılmalıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA