Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-06-2020 23:09

ABD: NATO dışından silah almayın, S-400’ün parasını biz verelim

ABD Senatosu, Türkiye’nin NATO dışından askerî techizat almayacağını taahüt etmesi halinde, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sisteminin parasının ödenmesi için ABD ordusuna yetki verdi.

ABD: NATO dışından silah almayın, S-400’ün parasını biz verelim

ABD'nin 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, hava savunma sistemi S-400 hakkında ekleme yapıldı. Eklenen yasa tasarısında, Türkiye ABD'ye NATO uyumlu olmayan sistem almayacağının garantisini verirse, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sistemini ABD'nin satın alabileceği kaydedildi.

Senato'nun 25 Haziran kayıtlarında, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından yapılan düzenleme ile ABD Ordusu’na, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 sistemini satın alma yetkisi verildi.

Ek maddeye göre Türkiye, ABD'ye NATO uyumlu olmayan, sistem almayacağının garantisini verirse, ABD, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sistemini satın alabilecek.

Eklenen yasa tasarısında şu ifadelere yer verildi:

a) YETKİ – Bölüm b’ye tabi olarak, S-400 Füze Savunma Sistemi’nin satın alınması için gerekli olabilecek meblâğın ABD Ordusu'na tahsis edilmesine izin verilir.

b) SERTİFİKA İHTİYACI – a bendindeki bir S-400 Hava Savunma Sistemi satın alma yetkisi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Savunma Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na, ABD tarafından uyumsuz olarak kabul edilen askerî cihazların satın alım veya başka şekilde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA