GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-06-2020 08:03   Güncelleme : 30-06-2020 23:03

Turgut Kazan’dan AK Parti’nin ağır toplarına ‘konuşun’ çağrısı

Avukat Turgut Kazan, baroların yapısı değiştirilerek, haksız uygulamalara karşı, ‘casuslar / hainler yakalanmıştır’ diyecek kişilerden oluşan göstermelik bir baro kurulmak istendiğini ileri sürdü. Kazan, savunma hakkının hiç kullanılamayacağını, etik bütün değerlerin ayaklar altına alınacağını belirterek, “YİK üyesi Çiçek, Toptan, Arınç, Akbulut başta olmak üzere, hukuka duyarlı AKP’lileri, bu girişime karşı çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Turgut Kazan’dan AK Parti’nin ağır toplarına ‘konuşun’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baroların yapısını değiştirecek olan kanun teklifinin, bugün AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulacağını bildirdi.

Avukat Turgut Kazan ise, konuya duyarlı AK Parti’li ve eski Refah Partisi’li hukukçu isimlere, korkuyu bırakıp konuşmaları çağrısında bulundu.

Turgut Kazan, “Başbakan Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı ve Meclis Başkanlığı yapmış olan Mehmet Ali Şahin ve RP’li avukatlar, bu gerçeği çok iyi biliyorlar. Öncelikle, onlar korkuyu bırakıp konuşmalıdır. Eğer, çoklu baro yaratılırsa, çok daha acı örnekler yaşanacaktır. Dolayısıyla, YİK üyesi Çiçek, Toptan, Arınç, Akbulut başta olmak üzere, hukuka duyarlı AKP’lileri, bu girişime karşı çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Turgut Kazan, geçmişte Tayyip Erdoğan’ın belediye seçimleri öncesi İstanbul Barosu’nu ziyaret ettiğini gösteren eski bir fotoğrafla birlikte twitter sayfasında yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“TCK 163 davalarında baro, suç duyurularını geri çeviriyordu”

Sayın Erdoğan’ın bir baro seçiminden sonra, seçilenleri kutlamak için randevu alıp İstanbul Barosu’na geldiğini biliyor musunuz? Ve belediye seçimleri öncesi, bütün adaylara yönelik davetimize katılarak, baro merkezinde öğle yemeği yediğini…

Çünkü baromuz, darbenin Başbakan Yardımcısı Özal’ın yasakçı anlayışına karşıydı. Ve bugünkü gibi, hukuk devleti ile savunma hakkı konusunda çok kararlıydı. Dolayısıyla, o günlerde bu tutum RP ile Erdoğan için bir güvence sayılıyordu.

TCK 163 nedeniyle açılan davalarda, müdafilere ilişkin suç duyurularını baro geri çeviriyordu. Başbakan Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı ve Meclis Başkanlığı yapmış olan Mehmet Ali Şahin ve RP’li avukatlar, bu gerçeği çok iyi biliyorlar. Öncelikle, onlar korkuyu bırakıp konuşmalıdır.

Zamanla Cumhuriyet Savcılığı ve bağımsız yargı iyice bitirildi. Artık, laiklikten / demokrasiden yana, çağdaş veya muhafazakâr hiç kimsenin güvencesi kalmadı. Görüş açıklayanı, tweet atanı, tutukluyorlar. Tam korku imparatorluğu yaratıldı. Yalnızca barolar haksızlığı teşhir etmeye çalışıyor.

Şimdi baroları da susturmak istiyorlar. Bu önerinin sözcülüğünü yapan AKP Grup Başkanvekilinin Fenerbahçe Orduevi önündeki konuşmasına bakın. O kumpas günlerinde, (Hukukçular Derneği adına) ‘Generalleri teslim edin’ diye nasıl bağırdığını göreceksiniz.

İşte, haksız uygulamalara karşı, ‘casuslar / hainler yakalanmıştır’ diyecek böyle kişilerden oluşan göstermelik baro kurmak istiyorlar. Savunma hakkı hiç kullanılamayacak, etik bütün değerler ayaklar altına alınacaktır. Daha şimdiden “bazı” avukatların adliye ilişkileri konuşuluyor.

Anayasacı Kuzu’nun bile neler/neler yaptığı açıklandı. Eğer, çoklu baro yaratılırsa, çok daha acı örnekler yaşanacaktır. Dolayısıyla, YİK üyesi Çiçek, Toptan, Arınç, Akbulut başta olmak üzere, hukuka duyarlı AKP’lileri, bu girişime karşı çıkmaya çağırıyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA