GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-06-2020 14:23   Güncelleme : 30-06-2020 14:35

Prof. Dinçer: Cenâb-ı Allah ve toplum, bunun hesabını sorar

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının hukukî bir karar olmadığını, hükümetin kampüs arazisine yönelik birtakım projeleri olduğunu belirterek, “Kimse bunun vebalini ödeyemeyecek. İnşallah Cenab-ı Allah, toplum, bunun hesabını sorar” dedi.

Prof. Dinçer: Cenâb-ı Allah ve toplum, bunun hesabını sorar

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Eski Çalışma ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, üniversitenin faaliyet izninin kaldırılmasını, TV5’den Hasan Basri Akdemir’e değerlendirdi.

Prof. Dinçer, şöyle konuştu:

“Son karar da hukuksuz bir karar”     

“Alınan karar bahane. Yapılan uygulamalar da hukukî değil demiştim. Bizim en son verilen kararda da bir hukukîlik yok; çünkü en az bir yıl süreyle kayyım atandıktan sonra üniversitenin mütevelli heyetine devretme yahut da başka bir karar için adım atmak gerekecekti. Daha bir yıl süre dolmadan üniversitenin kapatılmasıyla ilgili kararı vermiş oldular. Dolayısıyla başından itibaren zaten süreç hukukî değil, siyasîydi ve dile getirilen hususlar da gerçek değil bahaneydi. Kimse bunun vebalini ödeyemeyecek. İnşallah Cenab-ı Allah, toplum, bunun hesabını sorar.

Prof. Dinçer, “Öğrencilerin mağdur olmaması için, atanan kayyım heyeti, üniversitenin devamını sağlayamaz mıydı?” sorusu üzerine, “Gerekmiyordu. Zaten en az bir yıl süreyle kayyımın devam etmesi gerekiyordu. Ondan sonra durumun gözden geçirilmesi gerekiyordu hukuken; ama şimdi dinlemediler, kapattılar” dedi.

Dinçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Muhtemelen kampüs arazisiyle ilgili hesapları var”

“Orada büyük ihtimalle kampüsle alâkalı gözleri var. O kampüsü muhtemelen başka amaçlar için kullanacaklar. Daha önceden de ben söylemiştim; orasının üniversiteye devriyle alâkalı günlerde oraya başka birtakım yapılanma projeleri falan hazırlanmıştı; ama üniversiteye devredilince onlar akamete uğramıştı. Muhtemelen başka hesaplar yapılıyor, oradaki arazilerle ilgili.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA