BİLİM VE TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 01-07-2020 07:39   Güncelleme : 01-07-2020 07:41

Güneş’ten çok daha parlak bir yıldız, esrarengiz şekilde kayboldu

Uzay bilimciler, Dünya’ya yaklaşık 75 milyon ışık yılı uzaklıktaki dev bir yıldızın ortadan kaybolduğunu keşfetti. Yıldızın nereye kaybolduğunu çözemeyen araştırmacılar, süpernova patlaması geçirmeksizin kara deliğe dönüşmüş olabileceğini düşünüyorlar.

Güneş’ten çok daha parlak bir yıldız, esrarengiz şekilde kayboldu

Euronews Türkçe’den  Enis Günaydın’ın haberi şöyle:

Kinman isimli cüce galaksi içerisinde yer alan yıldız, 2001 ile 2011 yılları arasında yapılan incelemelerde keşfedilmişti.

Normalde bu kadar uzak mesafedeki yıldızlar, tek başlarına gözlemlenemiyor. Ancak söz konusu Parlak Mavi Değişen (LBV) türündeki yıldızın Güneş’ten yaklaşık 2,5 kat fazla parlak olması, bilim insanlarının onu tek başına görebilmesine imkân kılmıştı.

2019’da yıldızı yeniden incelemek isteyen astronomlar, bu sefer Avrupa Güney Gözlemevi’nin Dev Teleskobu’nu (VLT) kullandı. Ancak yıldızın olması gereken yerde bulunmadığı anlaşıldı.

Araştırmayı yürüten Trinity College doktora öğrencisi Andrew Allan, elde ettikleri sonucu teyit etmek için teleskobun tüm spektrumları gözlemleyebilen X-Shooter bileşenini kullandıklarını ve yine aynı sonuca ulaştıklarını açıkladı.

Yıldız neden kaybolmuş olabilir?

Elde ettikleri bulgular hakkında rapor yayımlayan bilim insanları, kaybolmanın iki sebebi olabileceği üzerinde durdular.

Bunlardan ilki, yıldızın parlaklığını kaybetmesi. Buna göre, gözlemlenebildiği sırada söz konusu LBV’nin patlama geçirerek aşırı parlak bir evreden geçiyor olması mümkün. Eğer yıldız, bu evrenin sonunda daha kızıl renge bürünmüş ve toz parçalarının arkasında kalmışsa, teleskobun kendini görebilmesine imkân kılan özelliklerini kaybetmiş olabilir.

İkinci ihtimal ise yıldızın süpernova patlaması geçirmeksizin bir kara deliğe dönüşmesi. Bu yöndeki teoriler, bilgisayar simülasyonlarında daha önce ortaya atılsa da, bunun mümkün olduğu bugüne kadar kesin olarak ispatlanmış değil.

Daha önce benzer bir şekilde sadece bir yıldızın daha kaybolduğu gözlemlenmişti. Eğer ikinci ihtimalin doğru olduğu ispatlanabilirse, uzay bilimlerinde doğru kabul edilen bazı teorilerin düzeltilmesi gerekecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA