Advert
MEDYA
Giriş Tarihi : 01-07-2020 16:15

TELE 1 ve Halk TV’ye 5 gün yayın durdurma cezası verildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 gün yayın durdurma cezası verildiğini duyurdu.

TELE 1 ve Halk TV’ye 5 gün yayın durdurma cezası verildi

Ulusal yayın yapan kanalara “Ekran karartma cezası”nın, RTÜK tarihinde ilk kez uygulanacağına dikkat çeken İlhan Taşçı, bu televizyon kanallarının aynı maddeden bir kez daha ceza almaları halinde, bu kez kanalların lisanslarının iptal edileceğini belirterek, “Yalnızca bu televizyon kanalları değil, Türkiye’nin basın özgürlüğü sayfası kapanmış / kapatılmış olacak” dedi.

İlhan Taşçı, şahsî twitter sayfasında “Kamuoyunun Bilgisine” başlığıyla yayınladığı duyuruda şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "medya virüsünden kurtulacağız" sözlerini RTÜK’te kendisine "emir telakki eden" anlayış, muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı.

Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

Bu doğrudan doğruya, iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde yanlışını haberleştiren, hakikatin izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması, karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün “bel kemiği kırılmıştır.

Ağır ceza kadar vahim olan diğer bir nokta ise, bu televizyon kanallarının aynı maddeden 1 (bir) kez daha ceza almaları halinde bu kez kanalların lisansları iptal edilecek. Yani ekranları tamamen karartılacak, fişleri çekilecek, televizyonlar kapatılacak. Yalnızca bu televizyon kanalları değil, Türkiye’nin basın özgürlüğü sayfası kapanmış/kapatılmış olacak.

Basın özgürlüğü mücadele sayfasında bu dönem kara bir leke olarak yerini alacak.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA