GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-07-2020 12:00

“İstanbul Sözleşmesi nasıl imzalanmışsa, usulüne göre de çıkılır”

“İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması gerçekten yanlıştı” diyen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, sözleşmedeki ‘toplumsal cinsiyet’ ve ‘cinsel yönelim tercihi’ maddelerinin, Türkiye toplumuyla uyuşmadığını belirtti. Kurtulmuş, “Nasıl usulünü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi nasıl imzalanmışsa, usulüne göre de çıkılır”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 30 yerel televizyonda yayımlanan “Anadolu Soruyor Programı”nın canlı yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

“İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması yanlıştı”

Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi konusunda kendisine yöneltilen bir soruya, şu karşılığı verdi:

“İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması gerçekten yanlıştı. 2011 yılında İstanbul’da imzalandı ve Türkiye 2012’nin Kasım ayında bunu parlamentodan geçirerek yasalaştırdı. 2014’te de bu sözleşmeye imza atan ülke sayısı 10 ülkeye çıkınca 2014’te de İstanbul Sözleşmesi, uluslararası bir hukuk metni haline getirildi. Bu metnin içerisinde iki tane önemli husus var, dikkat çekmemiz gereken ve bizimle asla uyuşmayan. Bunlardan birisi, toplumsal cinsiyet meselesi. Bir de cinsel yönetim yönelim tercihi. Şimdi bunlar ve başka şeyler de var; ama bu iki meselenin demin konuştuğumuz çerçevede tam da bu LGBT vesaire gibi unsurların marjinal unsurların ekmeğine yağ sürecek kavramlar olduğu ya da onların arkasına sığınarak faaliyet yapabilecekleri alanlar oldu görülüyor.”

“İstanbul Sözleşmesi, evet, yanlış bir şeydir bu, çok açık söylüyorum” diyen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlar, çoğu arkadaşımızın, milletimizin ve çoğu arkadaşımızın kanaati de bu noktadadır. AK Parti hükümetleri bütün uygulamaları içerisinde özellikle kadının çalışma hayatının içerisinde var olabilmesi bakımdan olağanüstü ön açıcı faaliyetlerde bulundu. Bugün eğer yanılmıyorsam, eğitim sistemimizin içerisinde yüzde 50’nin üzerinde yüzde 56’lara varan bir kadın istihdamı söz konusudur. Hakimlerimizin, savcılarımızın ve hukukçularımızın yaklaşık yüzde 30’una yakını aynı şekilde kadınlarımızdır. Sağlık çalışanlarımızın önemli bir kısmı kadınlarımızdır. Kadınlarımızı her yerde siyasetin içerisinde en çok kadınların önünü açan parti AK Parti’dir. Bunda hiçbir tereddüt yok. Kadın erkek fırsat eşitliğinin önündeki her türlü engellerin kaldırılması başka bir konudur.

Ayrıca kadına karşı şiddet bu topluluğun kanayan bir yarasıdır; namussuzluktur, insanlık dışı bir davranıştır. Herhangi bir adam, bırakın öldürmeyi, yaralamayı, bir kadına eli kalkıyorsa o eli kırmak lâzımdır. Bunda hiç tereddüt yok. Bu el, insani bir el değildir; gayri insani bir eldir. Bunlarla ilgili de yasal düzenlemelerin aşağı yukarı önemli bir kısmı tamamdır. Yani İstanbul Sözleşmesi olmazsa Türkiye’de kadına karşı şiddet artar tezi de bir şehir efsanesidir. Yalan, bir yanlış propagandadır. Dolayısıyla bunları sakin bir şekilde değerlendirmek zorundayız. Türkiye’de toplumsal olarak da bunların araştırmalarını yaptırdık. Türkiye’de bütün siyasi partilerin tabanlarında İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması ya da bunun bir düzenlemeyle revize edilmesi konusunda çok ciddi beklentiler vardır. Bunun aileye zarar verdiği konusunda endişeler var.”

“Sözleşmeden çıkılır”

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesine dair bir soruya Kurtulmuş, “Tabii ki, yani siyaset şöyle bir şey değil; siyaset yukarıda bir alan ve halk ne düşünüyor, bununla ilgilenmeyen bir alan değil. Halkımızda böyle büyük bir beklenti varken AK Parti olarak biz buna bîgâne kalmayız. Nasıl usulünü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır.” karşılığını verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA