GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-07-2020 19:06   Güncelleme : 04-07-2020 00:08

“3.9 milyon mülteci için 40 milyar dolardan fazla harcama yapıldı”

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, 3.6 milyonu Suriyeli, 300 bini İran, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerden olmak üzere Türkiye’de toplam 3.9 milyon mülteci olduğunu belirterek, “Türkiye’nin sığınmacılar için harcadığı para 40 milyar doları aştı” dedi.

“3.9 milyon mülteci için 40 milyar dolardan fazla harcama yapıldı”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda görüşülen “Türkiye-Yunanistan Sınır Bölgesindeki Sığınmacı Geçişlerin Yerinde İncelenmesine İlişkin Rapor” kabul edildi.

Komisyon, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplandı.

Çavuşoğlu, Osmanlı İmparatorluğu dönemi dâhil bu topraklarda sığınmacılara her zaman hoşgörüyle yaklaşıldığını ve Türkiye’nin de aynı şekilde davrandığını vurguladı. Asya ve Avrupa arasında bir köprü durumunda olduğu için Türkiye’nin göçmenlerin sığındığı ilk ülkelerden biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin de aynı şekilde Türkiye’ye akın ettiğini vurguladı.

Suriye’de şiddetin her geçen gün artması ve istikrarın sağlanamamasıyla birlikte Türkiye’ye gelen göçmen sayısının arttığını belirten Çavuşoğlu, “Türkiye’de şu an yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli bulunuyor. İran, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerden de yaklaşık 300 bin sığınmacı bulunuyor. Türkiye şu an dünyada en çok sığınmacı bulunduran ülke durumundadır. Türkiye’nin sığınmacılar için harcadığı para 40 milyar doları aştı.” dedi.

Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu da, İdlib’teki olaylar sebebiyle Suriyeli sığınmacıların Yunanistan sınırına gittiğini hatırlatarak, sınırdaki sığınmacıların durumunu tespit etmek için komisyon olarak sınıra gittiklerini anlattı. Türkiye’nin sığınmacıların ihtiyacını karşılamak için elinden gelen bütün gayreti sarf ettiğini belirten Uslu, “Yunanların gerçek mermilerle yaptıkları müdahaleler sonucunda 3 sığınmacı hayatını kaybetti. Yunanistan’ın yaşam hakkını sistematik olarak ihlâl ettiğine bütün dünya şahitlik etti” diye konuştu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, raporun eksik olduğunu, bir iktidar bildirgesi gibi hazırlandığını öne sürdü. Hükümetin ‘kapıları açarım’ diyerek “mağdurlar üzerinden tehdit politikasından vazgeçmesini” isteyen Gergerlioğlu, sadece Yunanistan tarafında değil, Türkiye tarafında da insan hakları ihlallerinin yaşandığını iddia etti.

Gergerlioğlu’nun iddialarına cevap veren Hakan Çavuşoğlu, “Sayın Gergerlioğlu konuşurken sanki ‘Yunanistan’ın Altın Şafak Partisi mensubu bir milletvekili konuşuyor gibi hissettim.’ Kullandığımız dil ve üslup bakımından komisyonu zehirlememek lazım” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise raporda bazı eksiklikler olduğunu, “mülteci”, “sığınmacı” ve “göçmen” gibi kavramların yerinde kullanılmadığını iddia etti. Yaşanan olaylar nedeniyle komisyonun sınıra gitme kararını doğru bulduklarını ifade eden Tanal, Yunanistan’ın insan haklarını ihlal ettiğini ve nerede bir insan hakkı ihlali varsa CHP olarak bu davranışlara karşı olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Görüşmelerin ardından Türkiye-Yunanistan Sınır Bölgesindeki Sığınmacı Geçişlerin Yerinde İncelenmesine İlişkin Rapor kabul edildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA