GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-07-2020 16:09

Büyükada Davası’nda karar

Kamuoyunda ‘Büyükada Davası’ olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada karar açıklandı.

Büyükada Davası’nda karar

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’a ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasından 6 yıl 3 ay, Günal Kuşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran’a ‘örgüte yardım’ suçlamalarından 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi.

Diğer sanıklar Nalan Erkem, İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Steudtner, Veli Acu, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli hakkında ise beraat kararı çıktı.

Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner, kararı twitter mesajında eleştirdi ve “Bu kabul edilemez. Suçlamalar absürt, delil yok. Üç yıllık yargı sürecinin ardından Taner Kılıç, örgüt üyeliğinden hüküm giydi. Özlem (Dalkıran) ve Günal (Kuşun) örgüte yardımdan hüküm giydi. Zulüm devam ediyor. Hepsi aklanana kadar mücadeleyi bırakmayacağız” dedi.

6 sanık için “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Diğer beş sanık Şeyhmus Özbekli, İlknur Üstün, Ali Ghravi, Nalan Erkem ve Peter Frank Steudtner’in ise beraatları talep edilmişti.

Taner Kılıç, “Silahlı terör örgütüne (FETÖ/PDY) üye olma” suçlamasıyla yargılanan tek isimdi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, insan hakları savunucularının 5 Temmuz 2017’de İstanbul Büyükada’daki bir otelde “dijital veri güvenliği” konulu bir toplantı düzenlemelerinin ardından açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o dönem Büyükada’daki toplantının “15 Temmuz’un devamı niteliğinde bir toplantı” olduğunu söylemiş ve “İstihbaratın aldığı duyum üzerine polis teşkilatı oraya bir baskın yapmıştır” demişti.

Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede, hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler, “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralanıyor.

İddianamede sanıklar “Gezi Parkı olayları benzeri şiddet içeren ve toplumda kaos oluşturacak olaylar” planlamakla suçlanıyor.

Ne olmuştu?

İnsan hakları savunucuları, 5 Temmuz 2017’de İstanbul Büyükada’daki bir otelde toplantı düzenlemek için bir araya gelmiş, polis toplantıya baskın düzenleyerek 10 hak savunucusunu gözaltına almıştı.

Gözaltına alınmalarından iki hafta sonra “gizli bir toplantıya katılmakla” suçlanan 10 hak savunucusundan 8’i tutuklanmış, tutuklular ilk duruşmada adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı.

Uluslararası Af Örgütü’nün o dönemdeki Yönetim Kurulu Başkanı olan Taner Kılıç ise Büyükada’da gerçekleştirilen toplantıdan önce, 6 Haziran 2017’de, gözaltına alınmıştı.

Kılıç, üç gün sonra, hükümetin 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen yapılanmasına üye olmakla suçlandı ve tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

İlerleyen süreçte mahkeme, o dönemde cezaevinde olmasına rağmen Kılıç’ın “Büyükada’daki gizli toplantıyı” yönettiğini iddia etti ve bu sebeple iki dava birleştirildi.

Davanın tek tutuklu tanığı Taner Kılıç da bir yılı aşkın tutukluluğun ardından 15 Ağustos 2018’de tahliye edildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA