GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-07-2020 10:51   Güncelleme : 04-07-2020 05:53

“Ayasofya’yı ibadete açmak Cumhurbaşkanlığının takdirindedir”

Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi talebiyle açılan ve dört yıldır devam eden davanın duruşması, Danıştay 10. Dairesi’nde yapıldı. Karar, 15 gün içinde açıklanacak.

“Ayasofya’yı ibadete açmak Cumhurbaşkanlığının takdirindedir”

Saat 09.45’te başlayan duruşma, yaklaşık 15 dakika sürdü.

Duruşmaya, davacı “Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”nin Başkanı İsmail Kandemir, dernek avukatı Selami Karaman ve Cumhurbaşkanlığı avukatı katıldı.

Danıştay 10. Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil, önce Karaman’a söz verdi. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Karaman, kararın iptal edilmesini istedi. Karaman ”Bakanlar Kurulu kararındaki imzanın da Atatürk’e ait olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Dernek Başkanı İsmail Kandemir ise Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin “mülkiyet hakkına” aykırı olduğunu söyledi.

Danıştay savcısı: Ayasofya’yı açmak, Cumhurbaşkanlığı’nın takdirindedir

Danıştay savcısı ise görüşünde, “Ayasofya hakkındaki karar, geçmişte Bakanlar Kurulu’nca alınmıştır. Eski mevzuata göre işlem tesis edilmiştir. O tarih itibarıyla işlem hukuka uygundur. Ayasofya’yı açmak, Cumhurbaşkanlığı’nın takdirindedir. Bu nedenle davanın reddi gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı avukatı ise “Mahkemenin takdirine sunuyorum” dedi. Tarafların dinlenmesinin ardından Danıştay 10. Dairesi Başkanı Akçil, kararın daha sonra açıklanacağını belirterek duruşmayı bitirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA