GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-07-2020 06:30   Güncelleme : 04-07-2020 06:51

“Bu fabrika, her patlamadan sonra nasıl ruhsat alabiliyor?”

26’ncı dönem CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, dün 4 kişinin ölümüne sebep olan patlamanın meydana geldiği Havai Fişek Fabrikası’nda daha önce de ölümlere sebep olan patlamalar meydana geldiğini belirterek, “Kaçıncı kez aynı felâket tekrar ediyor ve her seferinde tekrar ruhsat alıp açılıyor. Sonra yine patlıyor. Şimdi kader mi bu? İzin verenlerin sorumluluğu yok mu?” diye sordu.

“Bu fabrika, her patlamadan sonra nasıl ruhsat alabiliyor?”

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda 4 kişi öldü, 114 kişi yaralandı. Yaralılardan 92’si taburcu edildi. 22 kişinin tedavisi devam ediyor.

Aynı fabrikada 13 yılda yedinci kez patlama yaşandığı tespit edildi. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine bugüne göre fabrikada yaşanan patlamalar şöyle:

1 Eylül 2007’de fabrikanın barut üretiminde kullanılmak üzere kömür öğütülen bölümde kıvılcımdan kaynaklanan bir patlama oldu. Patlamada 1 işçi yaralandı.

21 Mayıs 2009’da maytap imalathanesi bölümünde patlama meydana geldi. Üzeri açık tente ile çevrili olduğu belirtilen imalathanedeki patlamada 3 işçi yaralandı.

17 Ağustos 2009’da Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuvar bölümünde patlama meydana geldi. Patlamada fabrikadaki binalardan biri yıkıldı, diğerlerinde de büyük hasar oluştu. Üretim tesisindeki binaları yerle bir eden patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 33 işçi yaralandı.

29 Eylül 2009’da meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.

11 Şubat 2011’de Fabrikanın kız kaçıran imalatının yapıldığı bölümde meydana gelen ve Hediye Hallaç’ın hayatını kaybettiği patlamada 14 işçi de yaralandı.

14 Aralık 2014’te fabrikada meydana gelen patlamada 38 yaşındaki Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetti.

“Her seferinde tekrar ruhsat alıp açılıyor”

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, dün yayınladığı tweet’inde, “Daha önce 2009’dan bu yana 3 kez patlamış ve işçilerin öldüğü bir fabrika bu. Kaçıncı kez aynı felaket tekrar ediyor ve her seferinde tekrar ruhsat alıp açılıyor. Sonra yine patlıyor. Şimdi kader mi bu? İzin verenlerin sorumluluğu yok mu?” diye sordu.

“Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz”

Başkanlığını havai fişek fabrikasının sahibi Yaşar Coşkun’un yaptığı MÜSİAD Sakarya Şubesi, dünkü patlamanın ardından twitter sayfasında şu açıklamada bulundu:

“1966’da kurulan ve uluslararası standartlara uygun, ülkemizin en büyük üretim tesislerinden, Başkanımız Yaşar Coşkun’un havai fişek fabrikasında yaşanan elim kaza, camiamızı derinden üzmüştür. Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Bu süreçte yanımızda bulunan ve desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Genel Başkanımıza, Valimize, Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanlarımıza, AFAD'a, Kızılaya, İtfaiyeye, güvenlik güçlerimize ve dualarını esirgemeyen halkımıza çok teşekkür ederiz.”

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası hakkında

Fabrika, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Başkanı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait. Sakarya’da 1996 yılında kurulan Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şirketi’nin üç ortağı bulunuyor. Yaşar Coşkun, Ali Rıza Ergenç ve Nazim Zeren, şirketin ortakları arasında yer alıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA