SİYASET
Giriş Tarihi : 07-07-2020 19:19   Güncelleme : 07-07-2020 20:07

Emin Çölaşan’ın bugün gündeme getirdiği asılsız iddiaya Erbakan yıllar önce cevap vermişti

Niyazi Ünsal, Erbakan’ın attığı temeli yerinden söküp TBMM’ye getirerek, “temelin hayalî olduğunu” ispat etmek istemişti. Aynı Niyazi Ünsal, fabrika Kayseri’ye nakledilmek istenince ise, “Benim cenazemi çiğnemeden bu tesisleri sökemezsiniz!” diyerek, kendi iddiasını kendisi çürütmüştü.

Emin Çölaşan’ın bugün gündeme getirdiği asılsız iddiaya Erbakan yıllar önce cevap vermişti

1976 yılında Erbakan’ın attığı bir fabrika temelini yerinden söküp TBMM’ye getiren CHP senatörü Niyazi Ünsal, temelin hayalî olduğunu iddia etmişti. Aynı Niyazi Ünsal, daha sonra yapımı büyük ölçüde tamamlanmış olan fabrika, Ecevit’in talimatıyla Kayseri’ye nakledilmek istendiğinde bu kez, “Bu fabrikanın buradan başka yere götürülmesine asla izin vermeyeceğiz! Benim cenazemi çiğnemeden bu tesisleri sökemezsiniz!” diyerek, kendi iddiasını kendisi çürütmüştü.

Niyazi Ünsal, atılan temeli söküp TBMM’ye getirerek, atılan temelin “hayalî” olduğunu iddia ettiğinde Erbakan, törenlerde atılan temellerin zaten sembolik olduğunu belirterek, şöyle cevap vermişti: “Bu temel olsa da, olmasa da bu tesisler yapılıp hizmete sunulacaktır. Bu tesisin Sayın Ünsal’ın söktüğü temellere ihtiyacı yoktur. Lakin sökülüp buraya taşınan bu temellere CHP’nin büyük ihtiyacı vardır; çünkü CHP’nin temeli yoktur.”

Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan, yaklaşık 200’e yakın ağır sanayi hamlesi ile o dönem Türkiye’nin kalkınmasında büyük hizmetleri olan Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a, 1976 yılında Erzincan’da Taksan Takım Tezgâhları Sanayi Fabrikası’nın temelinin atılmasının ardından dönemin CHP senatörü Niyazi Ünsal’ın politik bir oyunu üzerinden iftirada bulunarak, tarihî gerçeklerle sabit olayı çarpıtarak okuyucularına sundu.

* Peki, Çölaşan’ın iddia ettiği gibi Erbakan Hoca Erzincan’da hayali bir fabrika temeli mi atmıştı?

* Daha sonra, Erbakan’a iftira atan CHP’li Niyazi Ünsal, Ecevit tarafından fabrikanın Kayseri’ye taşınması talimatına neden tepki göstermişti?

Niyazi Ünsal’a ‘temel çalma’ davası

Milli Gazete’nin haberine göre, 1973-1979 yılları arasında Senato’da görev yapan CHP Erzincan Senatörü Niyazi Ünsal, Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Necmettin Erbakan’ın Erzincan’da Temmuz 1976 yılında attığı temeli arabasının bagajına yükleyip TBMM’nin önüne getirerek, “MC (Milliyetçi Cephe) hükümetinin bir süredir yurt düzeyinde attığı sahte temellerden birisidir” demişti. Ünsal hakkında bu basın toplantısının ardından “temel çalma” suçundan dava açılmıştı.

‘Erbakan hayali temel attı’ dedi sonra fabrikanın taşınmaması için feryat etti

Niyazi Ünsal, olaylardan kısa bir süre sonra yapılan seçimlerde senatör olarak seçilememişti.

Erzincan’da yapımı tamamlanan fabrikanın, dönemin Başbakanı Ecevit’in emri ile Kayseri’ye nakledilmesi istenmişti. Erbakan’ın attığı fabrika temeli için “İşte size Erbakan’ın hayal dünyasında bir örnek. Boş bir arazi bulup oraya da ciddiyetsiz bir temel atmış. Ağır sanayi hamlemizin bu temelini bagaja koyup taaa Erzincan’dan getirdim!” diyen Niyazi Ünsal, bu kez fabrikanın çatısına çıkıp, “Bu fabrikanın buradan başka yere götürülmesine asla izin vermeyeceğiz. Benim cenazemi çiğnemeden bu tesisleri sökemezsiniz!” demişti.

Araştırmacı yazar Ekrem Şama, “Allah Dostu Erbakan” kitabının bir bölümünde bu olayı MSP’li Cengiz Ocakçı’dan şu ifadelerle aktarmıştı:

Erbakan ve ağır sanayi hamlesi

“Milli Selâmet Partisi döneminde Erbakan Hocamızın en önemli faaliyetlerinden bir tanesi de sanayi hamlesinin başlatılmasıdır. Bunun için kısa sayılan koalisyon ortaklıkları sürecinde, yaklaşık 200 ağır sanayi tesisinin planı, projesi yapılmış, temelleri atılmış ve hızla inşasına girişilmiştir. Artık Erbakan Hocamızın ta 1950’li yıllardan itibaren hedefi olan Türkiye’nin sanayileşmesi konusunda adımlar atmanın zamanıdır. Yurdun hemen hemen her köşesinde, bizzat kendisi tarafından birer sanayi tesisinin temeli atılmaya başlanmıştır. Gece gündüz veya tatil, mesai mefhumunu rafa kaldırarak, büyük bir gayretle çalışmakta ve ilgilileri çalıştırmaktadır. Gerek plan proje aşamasında, gerekse arazide bu süreçte enteresan olaylar da meydana gelmiştir.  Bir iki örnek olayı kitabımıza taşıyacağız.

Milli Selâmet Partisi döneminde onun yakınında uzun süre bulunmuş ve bu sürece katkısı olan Cengiz Ocakçı anlattı:

“200 ağır sanayi hamlesi içerisinde yer alan tesislerden birisi de Erzincan’daki Taksan Takım Tezgâhları Sanayisi idi. Sanayi Daire Başkanı Kamil Büyüközer’in sekreteri idik. Erzincan’a gidildi ve bu tesisin temeli, bizzat Erbakan Hocamız tarafından atıldı.

O zamanın CHP Erzincan Senatörü Niyazi Ünsal, bizden sonra gitmiş, o temeli topraktan çıkarmış, yanlarındaki demirleri ile beraber arabasının bagajına yerleştirmiş. Ertesi gün TBMM’ye getirdi, teşhir etti. O zamanın iri gazetesi Günaydın dahil olmak üzere birçok basın temsilcisi, böyle enteresan bir malzemeyi değerlendirmek üzere oraya geldiler. Böylece Erbakan’ın atmış olduğu temellerin ‘asılsız ve yalan’ olduğu, geçersiz olduğu ortaya çıkarılmış ve millet bu şekilde ikna edilmiş olacaktı.

O gün, yani 11 Temmuz 1976 günü TBMM, en renkli günlerinden birini yaşadı. Niyazi Ünsal, söz aldı ve bu temellerin asılsız olduğunu, milletin kandırılmakta olduğunu, Erbakan Hoca’nın hayalperest olduğunu, ‘ıssız tarlalara attığı temellerden birini arabasının bagajına koyup getirdiğini’, ballandıra ballandıra anlattı. Erbakan’a iftira üzerine iftira attıktan sonra söz sırası Erbakan’a geldi.

Erbakan, Niyazi Ünsal’ın iddialarına bir bir cevap vererek, bu projelerin planlara dahil olduğunu, finansmanının hazır olduğunu ve inşallah bunlar üretime başladığında Türkiye’nin dev adımlar atmış olacağını izah ettikten sonra, Niyazi Ünsal’a dönerek:

“Sayın Ünsal’ın bu tesisin temellerini çıkarıp arabası ile buraya getirmiş olması, yapımı aksatmayacaktır; çünkü bu temeller sembolik olarak atılmaktadır. Bu temel olsa da, olmasa da, bu tesisler yapılıp hizmete sunulacaktır. Bu tesisin Sayın Ünsal’ın söktüğü temellere ihtiyacı yoktur. Lakin sökülüp buraya taşınan bu temellere CHP’nin büyük ihtiyacı vardır. Çünkü CHP’nin temeli yoktur.”

Bu kaliteli espri, milletvekilleri tarafından alkışlarla karşılanmıştı.

Bu temelleri sökmüş bulunan Niyazi Ünsal hakkında ‘temel çalmak’ suçundan dolayı usulen bir dava açılmıştı.

Bu olaydan kısa bir müddet sonra, kısmi senato seçimleri yapılmış,  Niyazi Ünsal tekrar seçilememişti. Daha sonra ise İstanbul’da meşhur Güneş Motel görüşmelerinden sonra, Adalet Partisi’nden 11 milletvekili istifa ederek, 2.MC hükümetinin devrilmesi ile CHP ve Ecevit’in hükümet kurmasını sağlamışlardı. Bu 11 milletvekilinin hepsine Ecevit tarafından birer bakanlık verilmişti. Bütün bu pazarlıklar sürerken, Erzincan’da yapımı büyük ölçüde tamamlanmış ve makineleri monte edilmiş bulunan Taksan’ın, Ecevit’in emri ile Kayseri’ye nakli için de karar alınmıştı. Makine ve teçhizatı Kayseriye taşıyacak olan TIRlar ve iş makineleri, Taksan’ın kapısındadır. Fabrikanın çatısından bir feryat duyulur. Bakarlar ki bu, Erzincan Eski Senatörü Niyazi Ünsal’dır:

“Bu fabrikanın buradan başka yere götürülmesine asla izin vermeyeceğiz! Benim cenazemi çiğnemeden bu tesisleri sökemezsiniz!”

Tabii o makineler sökülüp nakledildi; ama sonrası üretime geçirilemedi. Çünkü Erbakan Hocamız artık hükümette değildi. At sahibine göre kişneyecektir, ya da kişneyemeyecektir.

Niyazi Ünsal, 2010 yılında öldü. Sanıyorum felç olmuştu.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA