SİYASET
Giriş Tarihi : 07-07-2020 12:26

CHP, “Biz Bize Yeteriz” kampanyası için Meclis araştırması istedi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Korona virüsü salgını dolayısıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başlattığı “Biz Bize Yeteriz” kampanyasında toplanan 2 milyar liranın nereye harcandığının araştırılması için, TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP, “Biz Bize Yeteriz” kampanyası için Meclis araştırması istedi

Murat Emir, kampanya konusunda en son 23 Mayıs tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bilgi verdiğini, bu bilgiye göre vatandaşlardan 2 milyar 30 milyon 380 bin 771 TL toplandığının kaydedildiğini hatırlattı.

Emir, daha önce başlatılan benzer yardım ve bağış kampanyalarında olduğu gibi ilgili kararın Resmi Gazete’de yayımlanması ve toplanan bağışların ne şekilde ve kimler için harcanacağının ilân edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu konuda Meclis’e sunduğu soru önergelerinin cevapsız bırakıldığını belirten Emir, “Bundan dört yıl önce 15 Temmuz şehit yakını ve gaziler için toplanan yardım paralarını bizim zorlamamızla daha üç ay önce dağıtmaya başlamışlar, o da çok küçük bir kısmını. Bu konuda sabıkalısınız. Vatandaş size güvenmiyor. Kampanya kapsamında toplanan bağışların ne kadarının şahıs, ne kadarının kurumlar tarafından geldiğini sorduk, onu da yanıtlamadılar” diye konuştu.

Emir, bağışların çok büyük bir kısmının kurumlardan geldiğini ileri sürerek, “Bu soruya yanıt verseler, vatandaşın ne kadar güvensiz olduğu ortaya çıkacak” dedi.

Emir, kampanyada bugüne kadar tam olarak ne kadar para toplandığı, bu paraların başka kaynaklara harcanıp harcanmadığı ya da bundan sonra ne şekilde harcanacağının tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmasını istediklerini dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA