DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-07-2020 06:20   Güncelleme : 08-07-2020 06:26

Çin’in Doğu Türkistan politikasına bazı Müslüman ülkeler de destek verdi

Birleşmiş Milletler’in (BM) İnsan Hakları Konseyi 44. Oturumunda Belarus’un, Çin’in Doğu Türkistan’da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) “teröre ve bölücü gruplara” karşı mücadelesini desteklediğini açıklayan mektubunu 46 ülke temsilcisi imzaladı. Çin’in Doğu Türkistan politikasına destek veren ülkeler arasında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Pakistan, İran, Irak ve Filistin gibi bazı Müslüman ülkeler de yer alıyor.

Çin’in Doğu Türkistan politikasına bazı Müslüman ülkeler de destek verdi

Euronews Türkçe’nin haberine göre, Aralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Pakistan ve Filistin gibi nüfusunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülkelerin de imzası bulunan mektupta, “Pekin’in, Sincan bölgesinde terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele etmek için aldığı tedbirlerin, bölge halkının insan haklarını güvence altına almasını takdir ediyoruz. Sincan’da son 3 buçuk yıldır hiç terör olayı yaşanmadı ve bölge yeniden huzur ve istikrara kavuştu” ifadeleri yer aldı.

Pekin yönetiminin “açık ve şeffaf” bir şekilde bini aşkın diplomat, uluslararası örgüt yetkilisi, gazeteci ve din görevlisini Sincan’a davet ettiğini belirten Belaruslu temsilci, herkesin bölgede kaydedilen büyük başarıları kendi gözleriyle gördüklerini iddia etti.

Mektupta ayrıca 46 ülke temsilcisi, Çin’e asılsız suçlamalarda bulunma girişimlerinin durdurulması çağrısı yaptı.

Belarus’un Pekin yanlısı açıklamalarını destekleyen 46 ülkenin listesi şöyle:

Çin’in Doğu Türkistan politikasını destekleyen ülkeler

1. Çin
2. Bahreyn
3. Belarus
4. Burundi
5. Kamboçya
6. Kamerun
7. Orta Afrika Cumhuriyeti
8. Komorlar
9. Kongo
10. Küba
11. Kuzey Kore
12. Cibuti
13. Mısır
14. Ekvator Ginesi
15. Eritre
16. Gine
17. Gine Bissau
18. İran
19. Irak
20. Laos
21. Lesotho
22. Mozambik
23. Myanmar
24. Nepal
25. Nikaragua
26. Nijer
27. Umman
28. Pakistan
29. Filistin
30. Papua Yeni Gine
31. Filipinler
32. Rusya
33. Suudi Arabistan
34. Sırbistan
35. Solomon Adaları
36. Güney Sudan
37. Sri Lanka
38. Sudan
39. Surinam
40. Suriye
41. Birleşik Arap Emirlikleri
42. Venezuela
43. Yemen
44. Zambiya
45. Zimbabve
46. Togo

Avrupa Parlamentosu milletvekili: 46 ülke bu suçları destekliyor

Avrupa Parlamentosu milletvekili Raphael Glucksmann, sosyal medyada bu listeyi yayınlayarak, “Listedeki 46 hükümet gibi (Doğu Türkistan’daki) suçları destekleyenler var. Avrupa liderlerimiz gibi sessiz kalan ve sessiz kalarak buna izin verenler var. Ve dünyada sessizliği kırmak için seferber olan insanlar var” diyerek tepki gösterdi.

Toplama kamplarında 3 milyon Doğu Türkistanlı var

BM, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve çeşitli insan hakları örgütlerine göre, Çin yönetiminin 2017’den itibaren Doğu Türkistan genelinde kurduğu bin 300 civarında toplama kampı bulunuyor. Bu kamplarda, 3 milyon civarında Uygur ve diğer azınlıklara mensup kişiler zorla alıkonuluyor.

Sürgündeki Doğu Türkistanlılara göre de Çin yönetimi, ailesi toplama kampı, çalışma kampı ya da cezaevine götürülen 500 bin civarında Uygur çocuğu, ailelerinden kopararak ÇKP’li görevlilerin gözetimindeki yetimhane ya da yatılı okullarda asimilasyona tabi tutuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA