GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2020 17:37   Güncelleme : 08-07-2020 21:30

Müderrisoğlu: Danıştay, 1934 tarihli Ayasofya kararını iptal etti

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Danıştay’ın, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını hukuka uygun bulmayarak oy birliğiyle iptal ettiğini, kararın yazım aşamasında olduğunu iddia etti.

Müderrisoğlu: Danıştay, 1934 tarihli Ayasofya kararını iptal etti

Odatv’nin haberine göre, NTV’nin canlı yayınında konuşan Müderrisoğlu, şunları söyledi:

“Danıştay, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk bulunmadığına ilişkin yargılama faaliyetiyle bu kararın iptali yönünde bir tasarruf ortaya koyacak. En azından benim öğrendiğim bu. Ben, Danıştay adına henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir kararı aktaracak bir konumda değilim. Benimki bir gazetecilik faaliyeti neticesinde bir kulis bilgisi. Bu kararın oy birliğiyle alındığını duydum ve bu kararın yazım aşamasında olduğunu duydum.”

Kurtulmuş, Danıştay’dan müspet bir karar bekliyor

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da, Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Temennimiz, yargının bu konuda müspet bir karar vereceği” dedi.

Kurtulmuş, “15 Temmuz’da Ayasofya’nın ibadete açılması planlanıyor. Bu gerçekleşir mi?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. FETÖ ile mücadelede sonuna kadar devam edeceğiz. Ayasofya inşallah daha önce açılır. Yargıda devam eden süreç var. Bana sorarsanız şimdi açılsın, 15 Temmuz’u neden bekliyoruz? Temennimiz, yargının bu konuda müspet bir karar vereceği. Yani eski, bunun müze haline getirilmesini sağlayan Bakanlar Kurulu kararının uygun olmadığı şeklinde karar vereceği, bunun de otomatik sonucu olarak Ayasofya’nın ibadete açılacağını bekliyoruz, böyle ümit ediyoruz. Bu Türkiye için önemli dönüm noktası, bundan da birileri rahatsızlık duyuyor. İçimizdeki Bizanslıların bu konuda rahatsızlık duymasını asla kabul edemeyiz. Bütün partilerden çok yoğun destek vardır. Milletimiz Ayasofya’nın ibadete açılmasını dört gözle bekliyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA