Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2020 08:30

“Türkiye, S-400’leri ABD yapımı savaş uçaklarıyla test etti”

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sistemlerini geçtiğimiz yıl Amerikan yapımı F-16 savaş uçakları ile test ettiği ileri sürüldü. Rus TASS haber ajansının Türk savunma sanayisinden kaynaklara dayandırdığı habere göre testler, Kasım 2019’da gerçekleştirildi.

“Türkiye, S-400’leri ABD yapımı savaş uçaklarıyla test etti”

Fighter Jets World (Savaş Uçakları Dünyası) haber portalı da bu testlere dair TRT tarafından çekilmiş bazı görüntülerle birlikte benzeri bilgilerin yer aldığı bir haber servis etti.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, görüntüler ve test iddiaları hakkında TASS haber ajansına konuşan ancak ismi açıklanmayan kaynak, “Böyle testlerin kasım ayında gerçekleştirildiği doğru” dedi.

25 Kasım 2019 tarihinde de CNN Türk kanalı, F-16 ve F-4’lerin Ankara yakınlarında S-400’lerin test edilmesi için uçuş yaptığı haberini yayınlamıştı. Verilen bilgilerde savunma sistemi ile uçaklar arasındaki veri iletişiminin kontrol edildiği belirtilmişti.

ABD ve NATO ile ilişkilerde sorun oldu

Türkiye ve Rusya, Eylül 2017’de S-400 için 2,5 milyar dolarlık bir kontrat imzalamış ve bu gelişme, Ankara ile Washington arasında gerilime yol açmıştı. NATO’nun da itirazlarına rağmen ilk S-400’ler, hava yoluyla Türkiye’ye Temmuz 2019’da teslim edilmişti.

S-400’ler sebebiyle Türkiye, uzun yıllardır parçası olduğu ve ödeme yaptığı F-35 savaş uçakları programının hem dışında bırakıldı hem de kendisi için üretilen tamamlanmış uçakları alamadı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA