GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2020 22:45   Güncelleme : 10-07-2020 08:19

Feyzioğlu: AK Parti’li Özlem Zengin de çoklu baroya karşı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Feyzioğlu, AK Parti Grup Başkanvekillerinden Özlem Zengin’in çoklu baroya karşı olduğu, Cahit Özkan’ın ise çoklu baro taraftarı olduğu kanaati edindiğini belirterek, çoklu baroya karşı olan baro başkanlarının Meclis görüşmelerine katılmaları halinde daha iyi sonuç alınabilecekken, alınamadığını ifade etti.

Feyzioğlu: AK Parti’li Özlem Zengin de çoklu baroya karşı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” isimli programda, Gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını cevapladı.

Feyzioğlu, “Çoklu baroya Türkiye Barolar Birliği hep karşıydı. Dün de karşıydı, bugün de karşı, yarın da karşı olacaktır diye düşünüyorum. 80 baro (Bayburt’ta baro yok) ve Türkiye Barolar Birliği’nin hiçbir görüş ayrılığı yok, çoklu baro konusunda. Bunu netleştirelim” dedi.

“Çoklu baro” konusundaki endişelerini anlatan Feyzioğlu, bu yolla mezhepçi, etnikçi barolar kurulabileceğini; avukatların, üye oldukları baroya göre muamele gördüğü kanaatinin oluşmasının, yargının güvenilirliğini ‘daha da beter’ edebileceğini dile getirdi.

Feyzioğlu, başsavcıların muhataplarının baro başkanları olduğunu, karşılarına iki, üç eşit çıkarıldığı zaman o eşitlerin, başsavcının karşısında eşit olmayacağını ifade etti.

Teknik olarak çok büyük bir başka sıkıntı daha olduğunu belirten Feyzioğlu, “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde taahhüt var. Stajyer avukatların sigortalı çalışma imkânı gelecek inşallah çok yakında. Bu durumda da bir şart gelecek. ‘Staj eğitimini aksatmamak kaydıyla’ diye bir şart gelecek kanunda, öyle sanıyorum. O zaman, kim staj eğitimini daha esnek veriyorsa o baro tercih edilir hale gelebilir. Bu, kaliteyi çok düşürür” diye konuştu.

Avukatlık ortaklıkları kurulabildiğine işaret eden Feyzioğlu, ortak avukatlardan birinin bir baroya, ötekinin diğer baroya üye olması halinde, bir barodaki avukat hakkında soruşturma açılıp, diğer barodaki hakkında açılmayabileceğini kaydetti.

İstanbul Barosu’na kayıtlı 50 bin avukat olduğunu, baro yönetimiyle irtibatı kopmuş 24 bin avukatın seçime katılmadığını belirten Feyzioğlu, “8 bin kişinin oy verdiği bir liste, bütün oyları alıyor. O zaman, demokratik katılımı sağlayacak başka çözümler üretilmesi lâzım” diye konuştu.

Bunun için ‘Baro Meclisi’ oluşturulmasının ve seçim sisteminin değiştirilmesinin tartışılabilir olduğunu ifade eden Feyzioğlu, “Ama ‘çoklu baro’, derde deva değil, yepyeni dertler açacak. Başa belâ” dedi.

Feyzioğlu, hükümete karşı tavrının neden değiştiğine dair bir soru üzerine, şunları söyledi:

“Birkaç şey oldu. Birincisi, hükümet çözüm için bize adım attı. ‘Bunları birlikte çözelim’ diye. Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde. ‘Gelin bunları birlikte çözelim’ diyor. Bu, Sayın Adalet Bakanının da çok çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemesi. Dolayısıyla köprü oldu. İkincisi, Türkiye bir darbe girişimi atlattı. Dolayısıyla muhakkak surette, Anayasa’nın 2’nci maddesinde tanımlanan devletin, bizim tarafımızdan, adalet devletin temeliyse, desteklenmesi gerekiyordu. Üçüncüsü, sayımız katlanarak arttı. Sayı, ben göreve başladığımda 72 bindi. 72 bindi aldım, 7 sene önce, 7 senede 72 binden 130 bine çıkan bir başka meslek herhalde yoktur Türkiye’de.”

Birlikte yapılan çalışma sonucunda Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ortaya çıkmasının bir fırsat olduğunu söyleyen Feyzioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı, ‘Ben bunu açıklayacağım, gelin’ dedi bize. Ben gittim, bütün baro başkanlarına davet gitti. Şimdi, ilişki kurmak, bir günde olmuyor. (…) Buraya Ankara, İstanbul, İzmir başkanları gelmedi. Üzülerek söylüyorum. Protesto edebilirsiniz belki ama hayat bana şunu öğretti: Sürecin içinde olursanız bunu yönlendirme imkânınız belli oranlarda olabilir; ama tamamen dışında olursanız hiç şansınız yok, yönlendirmeye.”

Feyzioğlu, 11 Haziran’da TBMM’ye gittiklerini, 17 baro başkanının 3 saat 45 dakikalık Meclis görüşmelerine katıldığını, AK Parti’nin görevlendirdiği 2 Grup Başkanvekili’nden Özlem Zengin’in Çoklu baroya karşı olduğunu, Cahit Özkan’ın ise çoklu baro taraftarı olduğu kanaati edindiğini anlattı.

Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Şu soruyu sordular bizim heyete: ‘Siz buradasınız, tamam; ama çoklu baro alternatifi de konuşuluyor ve çoklu baronun doğrudan ilgilendirdiği 3 baro var: İstanbul, Ankara, İzmir. Onlar niye yok?’ dediler. ‘Onlar gelseler de, ‘Bir sorun var; bu sorunu şöyle çözmeyi de düşünebiliriz’ deseler, daha iyi olmaz mı?’ dediler. Buna benim verebilecek bir cevabım yok. Olmalılardı. Tercihtir ama etkili bir yol mudur acaba diye soruyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA