GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-07-2020 12:31   Güncelleme : 10-07-2020 06:32

Bakan Gül: Ayasofya ayıbının ortadan kalkacağına inanıyoruz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması konusunda, “Bu ayıptan da kurtulacak Türkiye. Tarihi anlamda Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki hukuk ayıbının ortadan kalkacağına da inanıyoruz” dedi.

Bakan Gül: Ayasofya ayıbının ortadan kalkacağına inanıyoruz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “TRT Haber” televizyonunun yayınında gündeme dair soruları cevapladı.

Bakan Gül, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması konusunda,  bunun davasının yürüdüğünü ve neticesini bilme ve değerlendirme imkânı bulunmadığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Yürüyen dava ile ilgili konu dışında bu ülkenin bir vatandaşı, bir ferdi olarak ben Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasının hukuki bir gereklilik olduğunu düşünüyorum, inanıyorum. Çünkü Ayasofya bir vakıftır, vakıf anayasasına göre de vakfedilen şey hangi amaçla vakfedilmişse o amaçla uygulanması lâzım; o amaca hasredilmesi lâzım. Dolayısıyla ibadete cami olarak vakfedilen Ayasofya’nın asli amacına, vakfedilme amacına göre açılması elbette hem hukukun gereği, hem vakıf hukukunun gereği, hem de bu konuda bir anayasanın da ortaya koymuş olduğu mülkiyet hakkıyla da ilgili bakıldığında bir zarurettir, bir gerekliliktir.”

Ayasofya’ya halihazırda para ile girildiğini hatırlatan Gül, “İnanıyorum ki bu ayıp sona erecek, bu hukuksuzluk inşallah sona erecektir diyorum” dedi.

Türkiye’de hangi inanca sahip olunursa olunsun inanç özgürlüğünün bulunduğunu belirten Gül, yakın dönemde Demir Kilise’nin açılışının da gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Gül, Ayasofya’nın ibadete açılmasının bütün milletin ortak beklentisi olduğunu dile getirdi.

Bu konuda neden hukuki yolun tercih edildiğinin sorulması üzerine ise Bakan Gül, “Türkiye bir hukuk devleti. Tüm işlem ve eylemler yargı denetimine açık. Dolayısıyla bu konuda süreçte de önceden belirlenmiş bir duruşma günü oldu ve artık karar aşamasına gelmiş bir süreç” dedi.

Bakan Gül, “Bu ayıptan da kurtulacak Türkiye. Tarihi anlamda Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki hukuk ayıbının ortadan kalkacağına da inanıyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA