SİYASET
Giriş Tarihi : 10-07-2020 13:20

Doğan: “Milleti dinlemeyenler, millet tarafından dinlenmeye alınırlar”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan, Türkiye’nin, 2001-2017 yılları arasında 425 bin hektar ormanını kaybettiğini, 2019’dan 2020’nin ilk 6 ayına kadar toplam 2 bin 670 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. İktidarın sürekli konuştuğunu ancak milleti dinlemediğini belirten Doğan, “Milleti dinlemeyenler, millet tarafından dinlenmeye alınırlar” dedi.

Doğan: “Milleti dinlemeyenler, millet tarafından dinlenmeye alınırlar”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, düzenlediği basın toplantısında, siyasî gündemi değerlendirdi.

Mesut Doğan, iktidarın çevre ve şehircilik politikalarını eleştirirken, bu alanda meydana gelen tahribata dair örnekler verdi.

Doğan, Batman’ın, geçmişi 12 bin yıl öncesine uzanan ilçesi Hasankeyf’in, ömrü en fazla 50 yıl olan bir baraj uğruna yok edildiğini söyledi.

Türkiye’nin, 2001-2017 yılları arasında 425 bin hektar ormanını kaybettiğine işaret eden Doğan, “HES’lerle dereleri, derelerin aktığı gölleri kuruttular. Türkiye’nin en verimli tarım arazilerini sulayan nehirlerde, artık zehirler akıyor. Dünyanın en temiz göllerinden biri olarak gösterilen, 110 çeşit kuşun yaşamış olduğu doğa harikası Salda Gölü’ne iş makinelerini soktular. Nesiller boyu doğayla iç içe olan insanımızı, beton yığınına dönüştürdükleri şehirlerde, yeşil görmeye hasret bıraktılar” diye konuştu.

Doğan, bilim insanlarının, ‘hem toplumsal, hem de ekolojik felâket olur’ demelerine rağmen, hükümetin Kanal İstanbul projesinden vazgeçmediğini; en temiz su kaynaklarına sahip Munzur Dağı’nın tamamını maden sahası ilân edildiğini kaydetti.

“Çoklu baro” kanunu

Mesut Doğan, iktidar ortakları tarafından TBMM’ye sunulan “çoklu baro” kanun teklifini de eleştirerek, “Baroları bölme diyen binlerce avukata rağmen, düzenlemeyi komisyondan geçirdiler” dedi.

“AK Parti iktidarı, kendini ülkenin sahibi zannediyor”

Yaşanan problemlerin temelinde, AK Parti iktidarının, kendisini ülkenin sahibi zannetmesinin yattığını ifade eden Doğan, “Halbuki iktidarlar, ülkenin sahibi değildirler. Sadece millet tarafından ülkeyi yönetmek üzere belirli süre için yetkilendirilmiş emanetçidirler” dedi.

“Milleti dinlemeyenler, millet tarafından dinlenmeye alınırlar”

Ülkenin nimetlerinden ve vatandaşlara tanınan haklardan herkesin eşit şekilde faydalanması gerektiğinin altını çizen Doğan, iktidarın adil olmadığını ifade etti. İktidarın kimseyi dinlemediğini, sürekli konuştuğunu ve emrettiğini, oysa başarıyı kalıcı kılacak olanın konuşmak değil dinlemek olduğunu dile getirdi. Doğan, “Ama maalesef iktidar, dinlemekten pek hoşlanmıyor. (…) İnanın, şu an AK Parti iktidarı sadece AK Parti tabanını dinlese, AK Parti teşkilatlarını dinlese, AK Parti bürokratlarını dinlese bile, inanıyorum ki daha az hata edecektir; ama bugün biz, ülke olarak kendi insanını bile dinlemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Bir kişinin yönettiği, etrafında 3-5 insanın bulunduğu bir yönetim anlayışı… Yazık, gerçekten çok yazık. Ama şunu hatırlatmak isterim ki, milleti dinlemeyenlerin, millet tarafından mutlaka ama mutlaka dinlenmeye alınmaları kaçınılmaz bir sondur” diye konuştu.

Toplumun her kesiminin, kendini aynı oranda güvende hissedeceği bir ülke oluşturmak gerektiğini ifade eden Doğan, “O zaman göreceksiniz, bu ülkede diğer sorunları çözmek, çok daha kolay olacaktır” dedi.

Havai fişek fabrikasındaki patlama

Doğan, konuşmasında Sakarya’nın Hendek İlçesinde bulunan havai fişek fabrikasındaki patlamayı da değerlendirdi. Doğan, patlama hakkında TBMM’ye sunulan araştırma önergesinin AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesinden kısa süre sonra, patlamayan fişeklerin taşınması sırasında da patlama meydana geldiğini, 3 askerin şehit olduğunu, 11 asker ile 1 sivilin yaralandığını hatırlattı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği

Doğan, “Bu yaşanan vahim olaylar, Türkiye’deki işçi sağlığı ve güvenliğin sağlanmasına yönelik ciddi politikalar oluşturulması ve yaptırımların uygulanması gerektiğini bir kez daha hatırlatmış oldu” dedi.

Doğan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, 2019 yılında en az 1.736 işçinin, 2020 yılının ilk 6 ayında ise en az 934 işçinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA