GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-07-2020 13:15   Güncelleme : 11-07-2020 07:22

Temurci’den Adalet Bakanı Gül’e: Pelikan çetesine karşı dik durun

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, “Pelikan Çetesi”ni hedef alan sözleri sebebiyle hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ve ifadeye çağrıldığını söyledi. Adalet Bakanı Gül’ü görevden aldırma çabasının arkasında da Pelikan örgütünün olduğunun herkes tarafından konuşulduğunu söyleyen Temurci, “Buradan başta Adalet Bakanımıza seslenmek istiyorum; ne olur dik durun. Yanınızda duracağız” dedi.

Temurci’den Adalet Bakanı Gül’e: Pelikan çetesine karşı dik durun

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, “Pelikan Çetesi” olarak nitelendirdiği yapılanmayı hedef alan sözleri sebebiyle, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”la suçlandı ve bu sebeple ifadeye çağrıldı.  

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Siyasi İşler Başkanı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdikten sonra, muhabirlerin sorularını cevapladı.

“Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi suç duyurusunda bulunmuş”

Selim Temurci, neden ifadeye çağrıldığının sorulması üzerine, aynı suçlamadan dolayı daha önce Çekmeköy Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiğini, bu hafta da İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldığını söyledi.

Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Süheyb Öğüt’ün şikâyeti sebebiyle ifadeye çağrıldığını belirten Temurci, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt propagandası yapmak”la suçlandığını söyledi.

1 Mayıs 2016’da yayınlanan “Pelikan Bildirisi”

Temurci, ülkenin seçilmiş başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu alaşağı etmek amacıyla kurulmuş, kendilerinin “çete” olarak tanımladıkları bir organize suç örgütü tarafından, 1 Mayıs 2016’da açılan “pelikandosyasi” isimli web sitesinde yayınlanan bildiriyi hatırlattı.

“Bu ülkede bir pelikan gerçeği / bir pelikan çetesi olduğunu” vurgulayan Temurci, bunu söylediği için, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”la ve FETÖ’cü olmakla suçlandığını anlattı.

Temurci, “Bunları, bu mübarek Cuma gününde, adaletine sığındığımız yüce Rabb’ime havale ediyorum, milletimizin vicdanına havale ediyorum” dedi.

Selim Temurci, şöyle konuştu:

“FETÖ taktiklerini kullanan yeni bir paralel yapılanma”

“Siyasî parti liderlerinin, hatta AK Parti’de siyaset yapmış çok değerli dostlarımızın bunu bir ura, bunu bir virüse benzettiklerini, devletin her yerine sızdıklarını, bununla mücadele edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Biz de hiçbir kişiyi, hiçbir kurumu hedef almadan, devlet sevdalısı, millet sevdalısı insanlar olarak diyoruz ki, FETÖ metotlarını, taktiklerini kullanarak bu ülkede yeni bir paralel yapılanma ortaya çıkmıştır. Ey millet, gözünüzü açın. Bunun adı, paralel çetedir. Bu Pelikan çetesiyle mücadele etmeliyiz. Bu, Ahmet Davutoğlu’na, seçilmiş bir başbakana karşı kumpas kurmuştur. Sosyal medyada bunu paylaşmıştır.”

Selim Temurci, İstanbul seçimlerinin iptal ettirilmesinin arkasında da, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü görevden aldırma çabasının arkasında da Pelikan örgütünün olduğunun herkes tarafından konuşulduğunu anlattı. Temurci, sözlerine şöyle devam etti:

“Pelikan çetesine karşı dik durun, yanınızda olacağız”

“Buradan yargı sistemimize, başta Adalet Bakanımıza seslenmek istiyorum; ne olur dik durun. Yanınızda duracağız. Bu yapı, FETÖ taktiklerini kullanarak, aşağılık iftiralarla, aşağılık oyunlarla büyük bir oyun oynuyor ve şu anda ülkenin siyasetinde, özellikle ülkenin medyasında, iş dünyasında, bürokrasisinde çok güçlü bir hale geldi. O güç olmazsa, bize herhangi biri, böyle bir suçlamada bulunamaz.”

Temurci, “Pelikan terör örgütünü, bu çeteyi kim kurdu? İsmini kim verdi? Kim finanse ediyor?” diye sordu.

Bu ülkede hukuka ve yargıya güvenmek istediğini ifade eden Temurci, “Yargıyı göreve çağırıyorum. Mutlaka bu örgüt araştırılmalı ve Türkiye adeta bu pisliklerden temizlenmeli” dedi.

“İsmimizi terörle aynı cümlede kullananlar, alçaktır!”

“Gelecek Partisi Sözcüsü” unvanı taşıyan birisi olarak kendisi hakkında böyle bir suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Temurci, “Bu ülkede bizi terörle aynı cümlede kullananlar, alçaktır! Onun için burada biraz da üzüntümüzü ifade ederek bu cümleleri kurduk; ama ben, ülkeyi yönetenlerin, milleti yönetenlerin daha sonra ‘aldandık, pardon’ dememeleri için buradan uyarıyorum: Bu paralel çeteyi, bu Pelikan örgütünü inşallah yargı sistemimiz deşifre edecek. Gerçek bir hukuk devletinde bunların hepsi ortaya çıkacak ve millet rahatlayacak. Biz, üzerimize düşen vazifeyi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“15 Temmuz’da telefonun bile açamayanlar, bugün bizimle uğraşıyorlar”

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında AK Parti İl Başkanı olarak partili arkadaşlarına “Gidin ve hiçbir alçağı oraya sokmayın. Gerekirse ölün” diye talimat verdiğini, o gece milleti sokağa döken insanlardan biri olduğunu vurgulayan Temurci, “O gece telefonunu dahi açacak cesareti olmayanların, bugün bizimle uğraşıyor olmaları ve bizi terörle aynı cümle içinde kullanmaları, işte bizi bu hale sokuyor. Hissiyatımız bu” diye konuştu.

“Bu yapı hakkında neden hukukî mücadele başlatılmıyor?”

Temurci, “Türkiye, 4 yıldır bu yapıyla ilgili olarak niçin bir hukukî mücadele başlatmadı? Bu soruyu soruyorum. Hukuk, hepimize lâzım. Dolayısıyla kişilerle ilgili değiliz, yapılanlarla ilgiliyiz ve bu yapılanlarla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA