SİYASET
Giriş Tarihi : 11-07-2020 18:31   Güncelleme : 12-07-2020 01:34

“Farklı muhalefet partilerini bir araya getiren, Erdoğan’ın kendisi”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dünya görüşleri, parti ve ekonomi programları farklı olan muhalefet partilerini bir araya getiren şeyin, aslında Erdoğan’ın kendisi, onun yaptığı yanlışlar olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ben, önümüzdeki seçimlerde Erdoğan’ın gidici olduğunu biliyorum zaten. Bu ülkede demokrasiyle, seçimle, bir dikta yönetimine son verildiğini, sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.

“Farklı muhalefet partilerini bir araya getiren, Erdoğan’ın kendisi”

CHP’nin “İktidar kurultayı” adını verdiği kurultaya hazırlanan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir Ülke Bir Kent” isimli YouTube kanalının yayınına konuk olarak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ali Haydar Fırat, Kılıçdaroğlu’na şu soruyu sordu:

“Siz, bu yeni dönemde bütün bu toplumsal talepleri karşılayabilecek, bütün bu partileri tutabilecek, yeniden tıpkı yerel seçimlerde kurduğunuz bir oyun modeli gibi, “oyun”u pozitif anlamda kullanıyorum, yeni bir oyunu kuracak mısınız? Bu geniş toplum kesimlerini bir arada tutup, ülkenin gerçekten demokratik bir sisteme kavuşmasını sağlayacak mısınız?”

Kılıçdaroğlu, “Bizi bir araya getiren kim?” sorusunun önemli olduğunu belirterek, “Çok değişik görüşleri olan, parti programları farklı olan, dünyaya bakışları belki farklı olan, ekonomik programları farklı olan değişik partileri bir araya getiren kim?” diye sordu ve bu sorunun cevabını şöyle dile getirdi:

“Bizi bir araya getiren, aslında Erdoğan. Onun yaptığı yanlışlar. O yanlışlar, demokratik düzeydeki düşüşler, ekonomide yaşanan derin dram, ‘devlet’ dediğimiz aygıtın tamamen şeffaflıktan uzaklaşması; kaynakların nerelere gittiğinin, nerelere ne kadar harcandığının bilinmemesi… Hatta bu bilinmemezlik, sadece parlamentoya özgü değil, 83 milyonluk bir Türkiye için de bilinmezlik alanının giderek büyümesi… Bunun sadece kendi ülkemizde değil, pek çok ülkede de eleştiri konusu olması… Bunları düşündüğümüzde, bunları yaratan bir aktör var. ‘AK Parti’ diyeceğim ama ortada aslında AK Parti dediğimiz bir parti kalmadı. AK Parti zaten konuşulmuyor. Sadece Erdoğan konuşuluyor. Dolayısıyla AK Parti de bir kişiden oluşan bir parti konumunda şu anda. Bizim Cumhuriyet tarihinde belki hiç karşılaşmadığımız bir tabloyla karşı karşıyayız. Bir kişi, devletin bütün kurumlarına egemen... İstediğini yaptırabiliyor. İstediği mahkemeden istediği kararı çıkarabiliyor. Eğer hakim kendisini dinlemiyorsa, hemen Hakimler Savcılar Kurulu aracılığıyla süratle görevinden alınıyor; oraya bir kendi beğendikleri veya kendi sözünden çıkmayan bir yargıcın atandığını görüyoruz. Erdoğan’ın arzu ettiği herhangi bir yasa, rahatlıkla parlamentoya geliyor, parlamentoda kabul ediliyor. Dolayısıyla parlamentoda AK Parti ve MHP milletvekillerinin buna bir şey söylemeleri söz konusu değil. Yukarıdan gelen talimata aynen uyuyorlar.

Bu tablo, bizi rahatsız ediyor. AK Parti’den kopan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin kurucularını ve onların yöneticilerini de rahatsız ediyor. Saadet Partisi’ni rahatsız ediyor, İYİ Parti’yi rahatsız ediyor.

Bakıldığı zaman, demokrasiyi savunan bütün kesimlerin bazı ortak söylemleri, doğal olarak ortaya çıkıyor ve bu ortak söylemler, seçime gidiyorsunuz tabii doğal olarak, bir de yasa değişti. Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı gibi temel iki ittifak oluştu. Bu çerçevede seçime gideceğiz tabii.

Ben, önümüzdeki seçimlerde Erdoğan’ın gidici olduğunu biliyorum zaten. Erdoğan, gidecektir; çünkü vicdanı olan hiçbir kişi, Türkiye’nin bu tablosundan asla memnun değildir. Milyonlarca işsiz var.”

Bu tablonun değişmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Nasıl değişecek? Demokratik yollarla değiştireceğiz bunu. Bu ülkede demokrasiyle, seçimle, bir dikta yönetimine son verildiğini, sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya göstereceğiz. Yerel yönetimler, bunun önemli bir adımıydı; hatta ilk çabaydı diyebiliriz. Benzeri, önümüzdeki seçimlerde gerçekleşecektir diye düşünüyorum. Bizi bir araya getiren, dediğim gibi, Erdoğan’ın kendisi” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA