GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-07-2020 16:38   Güncelleme : 14-07-2020 16:57

Anayasanın 116. maddesi gereğince, 'erken seçim mutlaka olacaktır'

Siyasiler, seçimlerin 2023'ten önce yapılacağı görüşünü savunuyor.

Anayasanın 116. maddesi gereğince, 'erken seçim mutlaka olacaktır'

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılacak olmasının ardından ekonomik krizle beraber erken seçim tartışması yeniden gündemde. TV5 ekranlarında yayınlanan Buluşma Noktası programına katılan Saadet Partisi eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak ve Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de 2023'ten önce erken seçim olacağını söyledi.

16 Nisan 2017'de yapılan referandumla anayasada yapılan değişikliğe dikkat çeken Kamalak ve Günay, anayasanın 116. maddesinde yer alan, "Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir" ifadesi gereğince, seçimin 2023'ten önce yapılacağını söyledi.

TBMM ERKEN SEÇİM KARARI ALIRSA, CUMHURBAŞKANI YENİDEN ADAY OLABİLİR

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, "Erken seçim mutlaka olacaktır. Hiç tereddütünüz olmasın. Anayasanın 116. maddesine göre, biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız şuan ikinci dönemini icra ediyor. Eğer erken seçim olmayacak olursa, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı için yeniden aday olamaz ama erken seçim olursa aday olur. Madde 116. TBMM erken seçim kararı alırsa Cumhurbaşkanı yeniden aday olabilir. Ve olacaktır da. Cumhurbaşkanı kendisi kararı alamaz. Erken seçime hiçbir milletvekilide karşı çıkamaz" dedi.

CUMHURBAŞKANI, SEÇİME GİRME HAKKI KAZANACAK

Kültür ve Turizm Eski Bakan Ertuğrul Günay'da bu görüşe katıldığını ifade ederek, seçimin 2023'e kalmayacağını belirtti. Günay, "Yeni anayasaya göre, 2023'ün Haziran'ın da olması gerekiyor seçim. Türkiye'de 4 yılı aşan seçim tarihi olmadı, 5 yıl olmadı. 3 yıl ile 4 yıl arasında seçimler var. 2021 Haziran'ın da 3 yıl, 2022 yılında 4 yıl doluyor. Ben 2022'nin Haziran'ından önce bir seçim bekliyorum. Sayın Kamalak'ın görüşüne de katılıyorum, bugünkü anayasaya göre Cumhurbaşkanı 5'er yıldan iki kere seçiliyor ama ikinci seçimi sırasında süresi dolmadan meclis seçim kararı verirse o da süresini tamlayamadığı için yeniden seçime girme hakkı kazanıyor" dedi.Programın tamamı için; https://www.youtube.com/watch?v=-O3O-t3adcg&t=202s

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA