GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-07-2020 17:26

Ege'de sıcak saatler! Savaş gemileri harekete geçti

Türkiye'ye ait Oruç Reis, Rodos ve Meis etrafında sismik araştırma yapmak için NAVTEX ilan etti. Yunanistan ordusunun alarma geçtiği belirtilirken, Türk Savaş gemilerinin Aksaz deniz üssünden ayrılarak bölgeye intikal ettiği bildirildi.

Ege'de sıcak saatler! Savaş gemileri harekete geçti

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye'nin Rodos ve Meis adasının güneyi ve doğusunda NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu alarma geçirdi. Yunan basını, Aksaz Deniz Üssü'nden 15'ten fazla Türk savaş gemisinin bölgeye doğru hareket ettiğini iddia etti. Bölgede askeri hareketliliğin yaşanmasının ardından Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Güney Kıbrıs ziyaretini yarıda keserek Atina'ya döndü.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Özetle "Askeri olarak ben buradayım, girersen sonuçları olur" anlamı taşıyor.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA