GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-07-2020 12:02

Arap televizyonunda sert Libya tartışması!

Ortadoğu uzmanı Prof.Dr. Cengiz Tomar, Libya'da yayın yapmakta olan Arap Dünyası'nın etkili yayın kuruluşu 218TV'nin canlı yayınında Türkiye'nin Libya hamlelerini değerlendirdi. Diğer konukların Osmanlı ve akabinde Türkiye'yi bölgede sömürgecilikle itham etmesi üzerine yayında sık sık gergin tartışmalar yaşandı.

Arap televizyonunda sert Libya tartışması!

Yayına Mısır'dan katılan başka bir konuğun Türkiye'nin Libya'da sömürgecilik faaliyeti yürütmek istediğini ve Libya'yı işgal etmek istediğini söylemesi üzerine bu ifadeye sinirlenen Tomar, yapılan değerlendirmeler siyasi değil Mısır yönetiminin propagandalarıdır. Bahsettiğiniz Arap egemenliği Filistin'de, Suriye'de nerede diyerek tepki gösterdi.

Tomar konuşmasına şu şekilde devam etti:

Ben tarafsız bir akademisyen ve analistim. Bizim Mısır propagandasına ihtiyacımız yok. Neden Rusya'ya karşı konuşmuyorsunuz? Neden Amerika'ya karşı, Fransa'ya karşı konuşmuyorsunuz? Siz sadece Müslümanlara karşı böyle konuşuyorsunuz? Fransızlar Libyalılar için mi geldiler? Arapların egemenliği için mi oradalar? Amerika ve Rusya oraya Libyalılar için mi geldi? Neden onlar hakkında konuşmuyorsunuz? Siz nasıl Müslümansınız?

DİKTATÖRLERE RAĞMEN MAZLUM MÜSLÜMANLARA YARDIM ETTİK

Sunucunun Türkiye'nin Sirte ve Cufra'ya girme ısrarının nedenini sorması üzerine Tomar Türkiye'nin Libya politikasını şu şekilde özetledi:

Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümet arasında Libya ve Libyalıların korunması için, Türkiye'nin desteğine ihtiyacı olduklarına dair bir antlaşma var. Türkiye orada keyfi olarak bulunmuyor. Ortada tanınan, meşru bir hükümet tarafından bir davet var. Türkiye'nin hiçbir şeye ihtiyacı yok. Sizler Türkiye'yi Mısır'la karıştırıyorsunuz. Bizim hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Hatta bugün biz Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de ve Libya'da yardımlarda bulunuyoruz. Dahası bu salgın sürecinde 104 beldeye tıbbi yardımlarda bulunduk. Filistin'e, Suriye'ye, Irak'a, fakirlere ve zulüm gören Müslüman ve Araplara yardım ettik. Bunu burada konukların niyetlerini ve isimlerini zikrettikleri diktatörlere rağmen yaptık. Arapların duyguları bizimle, Türkiye'yle. Sizler sadece Arap halkına zulmeden diktatörlerin hükümetlerinde bulunan yüzde onluk elit bir grupsunuz.

OSMANLI ZAMANINDA LİBYA'DA DEVE VE KUM DIŞINDA NE VARDI?

Yayına katılan başka bir konuğun Türkiye'nin bölgede işgal ve sömürü için bulunduğunu iddia etmesi üzerine tansiyonun yükseldiği yayında Tomar, Kuzey Afrika'da Fransa'nın sömürgeciliğinin ikinci kez yaşanmasını mı istiyorsunuz diyerek sözlerini sürdürdü:

Neden İsrail'e karşı konuşmuyorsunuz? Bundan korkuyor musunuz? Sadece Türkiye'nin sömürgeciliğini konuşuyorsunuz. Türkiye hiçbir şey sömürmedi Libya'dan. Osmanlı döneminde Libya'da deve ve kum dışında ne vardı? O halde Osmanlı nasıl sömürdü Libya'yı? Ben tahlil yapıyorum ve gerçekleri konuşuyorum. Burada Sisi'nin ve diktatörlerin propagandasını yapmaya gerek yok. Neden Arap diktatörler aleyhinde konuşmuyorsunuz? Halkınız nerede? Müslümanların ve Arapların düşündükleri nerede?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA