SİYASET
Giriş Tarihi : 22-07-2020 16:33

''Mısır'ın Libya tavrını telin ediyorum''

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının ardından hızla ülkemizin problemlerine odaklanmalıyız diyen Karamollaoğlu aynı zamanda dış politikada yaşanan gelişmeleri yorumladı.

''Mısır'ın Libya tavrını telin ediyorum''

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, 20 Temmuz'un aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı'nın da yıl dönümünü olduğunu hatırlatarak, "Kıbrıs Barış Harekatı, ülkemizin eşsiz bir zaferi olarak tarihe geçmiştir. Harekat ile milletimiz ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları tavizsiz şekilde korunmuş, Kıbrıs'ta yaşanan katliamlar durdurulmuş, barış ve huzur tesis edilmiştir." değerlendirmesi yaptı. Karamollaoğlu, harekatta emeği geçen Necmettin Erbakan ile dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve kararı destekleyen bütün siyasileri, şehit ve gazileri minnetle andı.

Karamollaoğlu, Çarşamba Ovası'nda kurulacak biyokütle enerji santraline de değinerek, "Bir sanayileşmeyi, üretimi her zaman destekledik destekleriz de ama Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulacak biyokütle enerji santrali ile alakalı da şu soruyu sormak istiyoruz. Bu kadar verimli bir tarım arazisinden başka bir yer mi kalmadı mı da siz gidip çiftçinin elinden ekmeğini alacak bir yatırıma o ovada tevessül ediyorsunuz." ifadesini kullandı.

HIZLA ÜLKEMİZİN PROBLEMLERİNE ODAKLANMALIYIZ

Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin görüşlerini paylaşan Karamollaoğlu, Ayasofya Camisi'nin açılışı sonrasında ülkenin problemlerine odaklanılması çağrısında bulundu. Karamollaoğlu, "Şimdi hızla ülkemizin problemlerine odaklanmalıyız. Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar ortada ve bütün dünyanın gündeminde. Ne yazık ki artık hukukun gücünden değil güçlünün hukukundan söz eder olduk. Bu husus acilen ele alınmalı, mağduriyetler en kısa zamanda giderilmelidir. Böyle bir şey yok diyerek gerçeklere karşı gözlerimizi kapatarak bu mesele geçiştirilemez. Söz gelimi ülkemizde artık tutukluluk bir tedbir değil, fiilen cezaya dönüşmüştür. İktidarın anlayışına zıt bir şekilde karar veren hâkimler hemen sürgüne gönderiliyor bu kabul edilemez." dedi.

NE YAZIK Kİ GENÇLER ARASINDA "SİLİVRİ SOĞUKTUR" ESPRİSİ...

Basın özgürlüğünde Türkiye'nin 180 ülke arasında 154. sırada olduğu aktaran Karamollaoğlu, "Birçok gazeteci tutuklu durumda, iktidar şimdi de sosyal medyada sansür uygulamanın peşinde. Ne acıdır ki gençler arasında Silivri soğuktur esprisi uzun zamandır gündemine oturdu. İnsanımız fikirlerini özgürce dile getirmekten endişe ediyor.

ÇİFTÇİNİN İSYANINA KULAK KABARTMAK BAŞTA İKTİDARIN GÖREVİDİR

Çiftçilerin isyanına kulak verilmesini isteyen Karamollaoğlu, "Bu bir çılgınlık eğer çiftçi isyan ediyorsa o isyana kulak kabartmak, başta iktidar olmak üzere hepimizin görevidir. Burada kurulacak olan enerji santralinin tarım arazisine vereceği zarar, tarımsal üretime vereceği zarar hiç mi düşünülmedi. Çarşamba ovası tarımsal alan özelliğinden koparılıp sanayi bölgesi haline getirilmeye çalışılması akıl ve mantıkla izah edilemez. Aldığı kararlarla iktidar kendisine zarar verebilir bizi ilgilendirmez. Amuda da kalkar, yüksek atlamaya da kalkabilir bu kendi bileceği iş, ama tarıma, topluma, doğaya zarar vermek bizim tasvip edeceğimiz bir konu değildir. Bizim yetkililere tavsiyemiz bu projeyi tekrar gözden geçirmeleri, verimli tarım arazilerinin yok edilmemesidir." diye konuştu.

Karamollaoğlu, Van Gölü'nden hala mülteci cesetlerinin çıkarıldığını anımsatarak, hayatını kaybedenlerin sayısının 60'ı geçtiğini, bu insanların hayatlarını tehlikeye atarak memleketlerini neden terk ettiğini sorusunu herkesin düşünmesi gerektiğini belirtti. 

İKTİDAR HER ŞEYE HÜKMETME ÇABASINDAN VAZGEÇMELİ

Sosyal medya düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğine işaret eden Karamollaoğlu, "Sosyal medyada bir takım düzenlemelere ihtiyaç olabilir lakin bu ihtiyaç bahane edilerek sosyal medya üzerinden fikir özgürlüğünün kısıtlanmasını ve muhalefetin susturulmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Efendim neymiş sosyal medyada ahlaksızlığın önüne geçilecekmiş, denetim sağlanacakmış. Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum ahlaksızlığın yayılmasını dert ediyorsanız kendi elinizde olan kanalların gündüz kuşağına akşam dizilerine bir bakın. Her türlü ahlaksızlık bu kanallarda mevcut. Adeta şuyu vukuundan beter olaylar her gün istisnasız bu millete teşhir ediliyor. Bunlarla alakalı en ufak kaygı gütmeyenlerin sosyal medyada ahlak bekçiliğine soyunmalarını kimseye anlatamazsınız. Endişemiz sosyal medya ile ilgili yapmaya çalıştığını düzenleme Türkiye’yi yasakçı ve baskıcı bir ülke görüntüsüne sokmaktan başka bir işe yaramayacak olmasıdır. İktidar her şeye hükmetme çabasından vazgeçmeli, tarihin akışına karşı durmaya çalışmamalıdır. Çünkü tarihte hiçbir baskıcı ve yasakçı iktidar bu tavrı ile başarılı olamamıştır." ifadelerini kullandı.

ERMENİLERİN AZERBAYCAN SALDIRISINA NE YAPTINIZ?

Karamollaoğlu, hükümetin dış politikasını da değerlendirerek, şunları kaydetti:

"Gündemimize son olarak dış politikada yaşananlara birkaç kelimeyle atıfta bulunmak istiyorum. Libya’da çok ihtiyatlı olmamız gerekmektedir. Şunu hemen ifade edeyim ki; Mısır’ın tavrını asla doğru bulmuyoruz, telin ediyoruz. Lakin diplomatik temaslarda daha aktif ve ikna edici olunması gerekir. Geldiğimiz nokta çok endişe verici, baştan beri yapılan yanlışları iktidar tekrar göze almalı politikalarını yeniden belirlemelidir. Irak’ta 2 milyon insan öldü, Esad gidecekti namazı Şam’da kılacaklardı ne oldu? Bu hükümet Kıbrıs’ın Yunanistan’a devri için bütün gücü ile gayret gösterdi. Allah’tan Rumlar bu işe karşı çıktı, kesin teslimiyet istiyoruz diye böylece KKTC ayakta kaldı. Bir başka içimizi yakan konu ise Ege’de Yunan işgalinin adeta bir oldubittiye gelmiş olmasıdır. Şimdi ABD F 35’leri vermiyor, böyle dostluk olmaz böyle ticarette olmaz. Böyle bir dış politika anlayışı da olmaz. Ermenilerin Azerbaycan saldırısına ne yaptınız? Bu işler şaka götürmez."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA