GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-07-2020 02:23

''İstanbul Sözleşmesi insani ve İslami olmaktan uzaktır''

Her Çarşamba TV 5 ekranlarında Mustafa Deniz'in hazırlayıp sunduğu 'Fikri Takip' programının bu haftaki konuğu Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abullah Sevim oldu.

''İstanbul Sözleşmesi insani ve İslami olmaktan uzaktır''

Ayasofya Cami'nin önemi nedir sorusuna yer yüzündeki tüm camiler Kabe'nin şubeleridir, Ayasofya sadece sembolik olarak öne çıkmaktadır diyen Sevim sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Ayasofya'nın müzeye çevrilmesi ve kolaylıkla cami olarak açılabilecekken uzun yıllardır cami olarak kullanılmaması doğal olarak hepimizi rahatsız etmiştir. Bizler mitinglerde zincirler kırılsın ayasofya açılsın dedik. Ayrıca Anadolu Gençlik Derneğimiz yıllardır Ayasofya'nın önünde düzenlediği sabah namazı programlarıyla ciddi bir farkındalık oluşturdu. Biz sürekli Ayasofya ibadete açılsın da kim açarsa açsın diye söyledik. Dolayısıyla gelinen noktada farklı maksatlar aramanın, suni gündem oluşturmanın ülkeye bir faydası yoktur. Biz bu işin iyi niyetle yapıldığını düşünelim ve neticeye bakalım. Önemli olan Ayasofya'nın ibadete açılması değil. Önemli olan orada Müslümanlığın konuşulup konuşulmayacağı meselesidir. Müslümanlığın anlatılıp anlatılmayacağı meselesidir. Madem ki Müslümanız o halde bize Müslümanlığın doğrusu anlatılsın, anlatıldıktan sonra ben kabul edeyim veya etmeyeyim. Şuanda bir hak gaspı var ortada. Yani benim Müslümanlığın doğrusunu öğrenebileceğim bir merci yok şuanda Türkiye'de.

Daha sonra gündemde yer alan İstanbul Sözleşmesine değinen Sevim, yaşananlar erken seçimi akla getiriyor dedi ve ekledi:

Öncesinde tamamen bu konulara kulaklar kapatılmıştı. Duymazlıktan görmezlikten geliyorlardı. Ama şimdi ne olduysa bir anda ısıtılıp halkın önüne konuldu. Açıkçası ne yapılacağı da belli değil. Bizim anladığımız manada bu 86.maddeyi kaldırıp atmak mümkün. Böyle bir ayıbı insani olarakta, İslami olarakta asla kabul edemeyeceğimizi belirtelim. Ayrıca böyle bir projenin İstanbul Sözleşmesi olarak anılması da İstanbul'a bir hakarettir. Bizim kadına şiddeti onaylamamız söz konusu bile olamaz. Bugün Müslüman kimliği taşıyan bizler inancımızın gereğini yapmıyorsak bu Müslümanlığın suçu değil kişinin suçudur. Pozitif ayrımcılık adı altında ailenin temeline dinamit koymaktan başka birşey değildir bugün yapılan. Bu arada İstanbul sözleşmesi gerçekten iptal edilecekse arkasından süratle 6284 sayılı yasadaki yanlışlıklar düzenlenmeli ve bu yasa nedeniyle ne kadar mağdur insan varsa onların hakları iade edilmeli. Bu yapılmazsa zulüm devam ediyor demektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA