GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-07-2020 11:09   Güncelleme : 23-07-2020 11:23

Beytullah hasretine pandemi engeli

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle bu yıl mukaddes topraklara gidemeyecek hacı adayları buruk bir bayram geçirecek.

Beytullah hasretine pandemi engeli
Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'dan 2020 yılı Hac ziyareti için açıklama yapılmış, dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bu yıl yurt dışından hacı adaylarının alınmayacağı, sadece ülkede yaşayan vatandaşların Hac yapabileceği belirtilmişti. Bugün ise ülkenin resmi ajansı Spa, Hac sırasında ibadet alanlarının nasıl dezenfekte edileceğini ve alınan sağlık önlemlerini duyurdu. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hacı adaylarının hakları için bir açıklama yaptı.
 
Hac sırasında ibadet alanlarının günde on defa sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemleri yapılacağını, bunun için üç vardiya halinde 3 bin 500 işçinin görevlendirileceği belirtildi. İlaçlama kapsamında, Mekke'de Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'ın tamamı olmak üzere tavaf ve say alanlarının da olacağı belirtildi. Tavaf ve say yapılırken sosyal mesafenin korunacağı, hacı adaylarının bu alanlara sınırlı sayıda gruplar halinde alınacağı belirtildi.
 
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş hacı adayları ile ilgili yaptığı açıklamada, kura sonucu gitmeye hak kazanan adayların haklarının 2021 yılında korunacağını, vazgeçenlerin ödemiş oldukları ücretlerin hem Diyanet hem de özel şirketler tarafından 1000 Riyal kesintiyle iade edileceğini duyurdu.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA