GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-07-2020 12:11   Güncelleme : 23-07-2020 12:16

Bakan Selçuk okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryoya dikkat çekti

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk okulların açılmasıyla ilgili merak edilenleri açıkladı. Salgının seyrine göre uygulanacak 4 model üstünde çalışıldığını söyleyen Selçuk, 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazır olduklarını bir kez daha vurguladı.

Bakan Selçuk okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryoya dikkat çekti

İlk seneryoda okulların kısıtlamasız şekilde tamamen açık olması halinde neler yapılacağı ele alınıyor. İkinci senaryoya göre ise okullar tamamen kapalı, dersler online olarak verilmeye devam edildiyor. Üçüncü senaryoyu, "seyreltilmiş" olarak tanımlayan Selçuk, bu senaryoda okulun belirli günlerde açık olması, sınıf mevcudunun farklı günlerde sınıfa gelmesi, ders saatinin azaltılması, müfredatın seyreltilmesi, derslerin bir kısmının okulda, bir kısmının evde online olarak izlenebilmesi gibi alternatiflerin yer aldığını söyledi. Dördüncü senaryoda ise sadece riskli illerde önlemler alınıp, kalanında kısıtlamasız sistemin uygulanması konusu düşünülüyor.

Online eğitimden de bahseden Selçuk, televizyonu olmayan yerlere televizyon dağıtıldığını, bilgisayar erişimi olmayan öğrencilere de okullardaki bilgisayarları zimmet karşılığında verdiklerini söyledi.

"Köy okullarıyla ilgili başka bir çalışmamız var. İlkokul çocuklarının köyünde eğitimine devam etmesi gibi başka hazırlıklarımız sürüyor. Sınıfın yarısı geleceği için servise yarısı binmiş oluyor. Salgın belli bir seviyede ve biz yarı zamanlı çalışmayı senaryo olarak hayata geçiriyorsak pazartesi-salı ise sınıfın yarısı var. Dolayısıyla serviste de yarısı var."

Ayrıca öğrencilere ücretsiz maske dağıtılacak. Maskeler tek kullanımlık değil yıkanabilir standartta olacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA