Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-09-2019 03:33   Güncelleme : 13-09-2019 03:52

“Makul ve mutedil olanı dışarı atan bir medya düzeni var”

Son yazısının yayınlanmaması üzerine Yeni Şafak gazetesiyle yollarını ayıran Özlem Albayrak, son yazsından önce 2 yazısının daha yayınlanmadığını açıkladı. Albayrak, “En ufak bir eleştiriye dahi tahammülün kalmadığı bir medya düzenindeyiz. İnsanları farklı kutuplara atıveren, makul ve mutedil olarak yerinde kalmaya çalışanı ise çarkın dışına fırlatan bir düzen var. Bundan da nasiplendi sanırım Yeni Şafak.” diye konuştu.

“Makul ve mutedil olanı dışarı atan bir medya düzeni var”

Yeni Şafak’tan istifa eden Gazeteci Özlem Albayrak, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında, Suat Toktaş’ın sorularını cavapladı.

Yeni Şafak’tan ayrılış sürecini anlatan Albayrak, yayınlanmayan son yazısında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasına itiraz ettiğini söyledi.

Albayrak, yazısında, Kaftancıoğlu’nun yıllar önceki tweetleri sebebiyle cezalandırılmasının doğru bir uygulama olmadığını, benzer sözleri benzer şekilde yazan pek çok insan olduğunu yazdığını anlattı. Albayrak, sözlerine şöyle devam etti:

Kaftancıoğlu’na verilen cezayı eleştirmiştim

“Üçüncüsü, bunun İstanbul seçiminin kaybedilmesinin rövanşı olarak görüleceğini, bir hazımsızlık göstergesi olarak algılanacağını yazdım ki ben halâ bugün de aynı fikirdeyim. Yanlış bir şey yazdığımı da hiç düşünmüyorum. Bunların söylenmesi gereken şeyler olduğuna inanıyorum. Bunu bu şekilde yazdım, gazeteye gönderdim ve yayınlanmadı; ama sadece bir yazım yayınlanmadı diye gazeteden ben istifa etmedim. Onun öncesi vardı. Daha önce, bunu da ilk defa burada söyleyeyim; yani normalde bu tip konulara girmiyorum ama daha önce yayınlanmayan yazılarım da oldu.”

Yayınlanmayan üçüncü yazımdan sonra istifa ettim

Albayrak, ‘Kaç yazınız yayınlanmadı?’ sorusuna, “2 yazım daha oldu. Son süreçte; yani çok kısa süre içinde toplamda 3 yazım yayınlanmamış oldu” dedi.

Albayrak, “Ben ama hemen bir yazı yayınlanmadı diye gitmeyi seçmek yerine, önce biraz mücadele verdim doğrusu. Yani tepkimi bildirdim, vesaire. Ama daha iyiye gitmedi, daha kötüye gitti” diye konuştu.

Albayrak, istifasından önce, gazetenin yayın politikası ile kendi görüşleri arasındaki makasın giderek açıldığını gördüğünü, bu sebeple rahatsızlıkların da yükseldiğini söyledi.

Yeni Şafak’ın geçmişte özgürce yazılan, yazılara müdahale edilmeyen bir hazete olduğunu ancak son birkaç yılda bu yapısının değiştiğini anlatan Albayarak, “Medya nasıl bu hale geldi? Bunu anlamak zor... Üzüldüğüm şey de bu.” dedi.

Albayrak, “Sizce medya nasıl bu hale geldi?” sorusunu da şöyle cevapladı:

Makul ve mutedil olanı dışarı atan bir medya düzeni var

“Yani işte bir atmosfer oluştu. Bu atmosfer, her şeyi belirliyor ve sürekli bir polarizasyon üretiyor. Sürekli bir düşmanlaştırma, karşıtlaştırma, şeytanlaştırma… En ufak bir eleştiriye dahi tahammülün kalmadığı bir medya düzenindeyiz. İnsanları polarize eden, farklı kutuplara atıveren, makul ve mutedil olarak yerinde kalmaya çalışanı ise çarkın dışına fırlatan bir atmosfer, bir düzen var. Bundan da nasiplendi sanırım Yeni Şafak.” diye konuştu.

28 Şubat’ta da başörtülü kızlar devleti eleştiriyorlardı

Her dönem devletin muhaliflerinin olduğunu ve bu kişilerin devlete eleştiri yönelttiklerini söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

“Nasıl ki 28 Şubat döneminde başörtülü kadınlar, kızlar kendilerine müdahale eden polislere hiç de arkadaşça bakmıyor idiyseler, onları eleştiriyorduysalar ve devletin birer elemanı olarak, devletin birer manivelası olarak görüyorlarsa ve onlar üzerinden de devleti eleştiriyorlarsa, haklı olarak, şimdi de Berkin Elvan ya da işte Gezi döneminde sokağa çıkıp yaralananlar, devlete karşı bir düşmanca bir tavır da geliştirmiş olabilirler. Bunu zamanında muhafazakâr kesim de yaşadı. Bunun ne olduğunu biliyor bu kesim. Bunu cezalandırma ya da terbiye etme, suç unsuru ortaya çıkmadan bu tür şeyleri, bu devlet eleştirilerini, devlet karşıtı söylemleri, vatandaşı terbiye etme amaçlı cezalandırmaya başlarsanız, bunun sonu gelmez. İşte, muhafazakârlar devletleşti diyorum ben. Yani roller değişti. Şimdi aynı şeyi muhalefette kalanlara bu sefer muhafazakârlar uygulamaya başladı. Biraz meselemiz de bu galiba yani.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA