EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-07-2020 21:06   Güncelleme : 25-07-2020 14:25

Gecikmeli ödenen 'Tarımsal Destek' bu sene de kesintiye uğradı

Bu yılın Ocak, Şubat, Mart dönemini kapsayan destek ödemelerine çiftçi Temmuz sonunda kavuşabildi. Ancak kanunen 51 milyar lira ödenmesi gerekirken destek için ayrılan miktar 22 milyar lira.

Gecikmeli ödenen 'Tarımsal Destek' bu sene de kesintiye uğradı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 kalemde toplam 358 milyon 204 bin lira tarımsal desteğin çiftçilerin hesaplarına yatırılacağını duyurdu.

YASAYA GÖRE DESTEK ÇOK AZ

Tarım Yasası'na göre tarımsal destek ödemeleri GSMH'nin en az %1'i kadar olmalı. Bu yasa 2006 yılında AK Parti tarafından çıkarıldı. Fakat düzenlenen bu yasanın 21.maddesi bugüne kadar hiç uygulanmadı. Geçen 14 yılda tarımsal destek için ayrılan kaynak, GSMH'nin %1'i yerine %0,5 oldu. Tarım Yasası'na göre çiftçi her yıl devletten alacaklı durumunda.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yılındaki GSMH'yi 5.1 trilyon lira olarak öngörmüştü. Buna göre tarıma verilecek desteğin yasa gereği 51 milyar lira olması gerekiyor. Bu yasaya göre çiftçiye ödenmesi gereken 22 milyar lira öngörülen miktarın yarısı bile değil.

2019 yılında verilen 16.1 milyar liralık desteğe göre değerlendirildiğinde, yüzde 36.6’lık artış,resmi enflasyonun üzerinde. Yani, tarımsal desteklerde enflasyonun üzerinde artış yapıldı. Ancak çiftçinin enflasyonuna bakıldığındaysa destekler çok düşük. Mazot,gübre,ilaç,sulamada kullanılan enerjideki artış hemen hepsinde yüzde 50’nin üzerinde.

ÇİFTÇİ ZARAR ÜSTÜNE ZARAR ETTİ

Çiftçiler bu yıl adeta zarar üstüne zarar etti. Aynı zamanda tarım sektörü en çok borcu olan üretim kollarından biri. Son iki yılda tarım ve hayvancılıktaki cari açık oldukça büyüdü. Tarımdaki her bir girdi zamlanırken çiftçinin borcu, 130 milyar liraya dayandı. Takipteki borç tutarıysa 5,4 milyar lira. Buna bir de pandemi dönemi çiftçiye açılan borç paketleri eklendiğinde sayı resmen katlanıyor.

Hacizler, borcu nedeniyle elektriği kesilen çiftçiler, borcunu kapatabilmek için traktörünü satanlar... Çiftçi tarım kredi kooperatifleri ve kamu bankalarına olan borçlarını ödeyemiyor.

Üstelik Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, icra takibi başlatılan üreticilerle ilgili istatistik verilerini bir türlü paylaşmıyor. Bakan, icra takibi başlatılan çiftçi sayısıyla ilgi soru önergesini, “ticari sır” olarak yanıtlıyor. İthal edilen gübre, tohum ve tarım ilaçlarıyla ilgili veriler için de tüik’i adres gösteriyor.

Çiftçi gün geçtikçe toprağından vazgeçiyor. Son 2 yılda 778 bin kişi tarımdan çekildi. 2018'in ilk 4 ayında toplam 706 bin 409 kişi tarım sigortalıyken, 2020'nin aynı döneminde 121 bin 23 üretici tarımdan çekildi. 2020 nisan'ında üretici sayısı 585 bin 386'ya düştü.

İktidarının uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle tarımsal üretimin zayıf düşmesi, çiftçilerin tarımdan uzaklaşmasına ya da çiftçilerin üretime devam edebilmek için borçlanmasına neden oluyor. Tarımsal emek değersizleşip, güvencesiz çalışma biçimine hapsolurken ağırlaşan çalışma koşullarına karşılık, elde edilen gelir geçimlik düzeyinden oldukça uzak.
 

HABER MERKEZİ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA