GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-07-2020 22:48   Güncelleme : 24-07-2020 23:46

Sosyal medya düzenlemesi mecliste kabul edildi

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşüldü ve kabul edildi.

Sosyal medya düzenlemesi mecliste kabul edildi

Teklifle, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanuna "sosyal ağ sağlayıcı" şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor. Düzenleme ile Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, ülkemizde temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret gibi başlıklar sosyal medyada da suç sayılacak. Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve 48 saat içinde geri dönüş yapılması sağlanacak. Sosyal ağ sağlayıcısına bildirilen içerikler, 24 saat içinde kaldırılmazsa tazminat alınacak.

Düzenleme mecliste görüşüldüğü sırada muhalefet partileri ile AK Partili vekiller arasında z kuşağı tartışması çıktı.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, düzenlemeye ilişkin eleştirilerini dile getirirken, AK Parti'nin genç milletvekillerine yönelik, "Genç biri olarak içiniz rahat mı sizin, çocuklarımız var eve gidince söyleyelim" dedi.

Bunun üzerine konuşan AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, "Söyleyebilirsiniz, genç biri olarak hiç kaygım yok." ifadesini kullandı.

CHP'li  Onursal Adıgüzel de düzenlemenin 'oldu-bittiye' getirildiği belirterek, "Bir genç arkadaşın özgürlük alanının sonlandırılmasını savunmasına şaşıyorum." dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA