DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-07-2020 11:39

''Malezya Hükümeti İsrail’i Abluka Altına Alıyor''

Malezya Filistin Kültür Organizasyonu Genel Başkanı Muslim İmran, İsrail’in Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini “ilhak” planına karşı mücadele eden Malezya hükümetinin medya ve yasama organlarının, işgalci İsrail’i abluka altına almaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

 ''Malezya Hükümeti İsrail’i Abluka Altına Alıyor''
Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunan İmran, Malezya’nın, İsrail’in Filistin topraklarında işlediği suçları reddeden bir tavır takındığını belirterek, “Malezya, Filistin davasını savunan dünya kamuoyunun, Siyonist İsrail bakışına ayna tutmaktadır.” ifadelerini kullandı.  
 
İsrail’in kara yüzünü herkesin gördüğünü belirten İmran, “Dünya kamuoyu, işgalci İsrail’in hem bölgesel hem de uluslararası kanunları apaçık bir şekilde ihlal ettiğine, kaide ve kural tanımadığına inanıyor.” şeklinde konuştu.
 
İmran, Malezya Parlamentosunun, İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinden ihraç edilmesi için hükümete önerge verdirdiğini hatırlatarak, “Bu adım, Malezya halkının ve Filistin ile dayanışma içinde olup uluslararası baskılar sebebiyle düşüncelerini ifade edemeyen milyonlarca bireyin duygularına tercüman oldu.” dedi.
 
Parlamentonun Filistin Dostluk Grubu Başkanı ve muhalefetteki Halkın Adaleti Partisi (PKR) Milletvekili Seyid İbrahim Seyid Nuh, İsrail'in Batı Şeria'daki ilhak planı karşısında Malezya hükümetinin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile hareket ederek BM'ye, İsrail'i üyelikten çıkarma uyarısında bulunması teklifi vermişti.
Seyid İbrahim'in teklifinin iktidar ve muhalefet partilerince oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanı Azhar Harun, yarım saatlik özel oturum kararı aldı. İsrail'in BM üyeliğinden çıkarılması için Malezya hükümetinin çağrıda bulunmasına yönelik önerge, özel oturumda onaylandı.
 
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA