GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-07-2020 12:10   Güncelleme : 25-07-2020 12:22

''Bizdeki filo kimsede yok''

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alındıktan sonra istifa eden Tümamiral Doç.Dr. Cihat Yaycı, Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

''Bizdeki filo kimsede yok''
Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, HaberTürk'te katıldığı programda Türkiye'nin sondaj çalışmalarını değerlendirdi. Söz konusu işlemdeki maliyet farkına dikkat çeken Yaycı, Türkiye'nin 3 sismik, 3 tane de sondaj gemisi olduğunu belirterek 'Hiçbir devletin böyle bir filosu yok, kıymetini bilmeliyiz. Bir sondaj deliğini açmanın maliyeti (kiralamış olsaydık) 500 milyon dolar, kendimiz yaptığımızda 38 milyon dolar' dedi
 
BİZDEKİ FİLO KİMSEDE YOK
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki politikasını da yorumlayan Cihat Yaycı, Türkiye'nin sahip olduğu filonun hiçbir ülkede olmadığını söyledi. Yaycı, "Türkiye'nin 3 tane sismik araştırma gemisi, 3 tane de sondaj gemisi var. Devletin var. İstediğim yerde sondaj ve sismik araştırma yapabilirim. Bundan 10 sene önce bunlar yoktu. 7 sene önce, 8 sene önce de yoktu. Eğer bunlar olmasaydı ki hiçbir devletin yok aslında. Bu çok büyük bir şey. Bunun çok kıymetini bilmeliyiz" dedi.
 
'İSTİFA ETMEM BİLE BUNLARI TATMİN ETMEDİ'
FETÖ ile mücadeleye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yaycı, "FETÖ bir terör örgütünün ötesinde bir casusluk örgütüdür. İstifa etmem bile bunları tatmin etmedi. Emin olun beni mahkemeye düşürmek için içerideki kriptolarla birlikte ellerinden geleni yapacaklardır" diye konuştu.
 
FETÖMETRE ADINI FETÖ'CÜLER KOYDU
Deniz Kuvvetleri içindeki kritptoları tespit etmek için kendisi tarafından geliştirilen FETÖMETRE ile ilgili de Yaycı, şunları söyledi: "FETÖ ile mücadele için geliştirdiğim sistemde 79 ana, 290 alt kriter var. Bu sisteme 'FETÖMETRE' adını da FETÖ'cü teröristler dalga geçmek için verdi. Bu aslında personel inceleme ve takip sistemidir. Kurunun yanında yaşın da yanmaması için gayret gösteriyoruz ama kurunun da yanmaktan kaçmasını engellemeye çalışıyoruz."
 
ONLARI BULMAK ŞART
Yaycı, kripto FETÖ'cülerin tespiti için çalınan sınav sorularıyla devlete sızmış olanların bulunmasının şart olduğunu belirterek, "FETÖ ile mücadelede en yakınımın gözyaşına bile bakmadım, bakmamalıyız. Soruları çalanlar tespit edilmedikçe FETÖ tehlikesi devam edecek" diye ekledi.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA