YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-07-2020 16:43   Güncelleme : 27-07-2020 16:49

Kaz Dağları'nda su ve vicdan nöbeti devam ediyor

Bir yılını geride bırakan kaz dağları savunması devam ediyor.

Kaz Dağları'nda su ve vicdan nöbeti devam ediyor

Geçen süre içinde altın aramak için bölgeye yerleşen Alamos Gold maden şirketi, ruhsatının yenilenmemesine rağmen bölgeden çıkartılmadı. 300 bini aşkın ağacın kesildiği Kaz Dağları'nda nöbet tutan çevreciler ise hafta sonunda bir kez daha gözaltına alındı. Jandarma, bir yılını dolduran su ve vicdan nöbeti için İstanbul'dan gelen çevrecilere de engel olmuş ve geri dönmek zorunda bırakmışlardı.

Altın madeni ruhsatsız olduğu halde hala Kaz Dağları'ndan çıkmış değil. Tema vakfı ise nöbetin 1. yıl dönümünde çarpıcı bir rapor ortaya koydu. Kaz dağları yöresiyle ilgili yayımlanan madencilik raporuna göre, Biga ve Ege'nin kuzeyinde yer alan 1 milyon 697 bin hektarlık alanın yaklaşık yüzde 80'inin madencilik ruhsatlı olduğu belirtildi.

Tüm çalışma alanının sadece yüzde 20'sinde herhangi bir maden ruhsat sahası olarak tanımlanmamış. Rapora göre, ruhsat sahası olarak tanımlanmayan bu alanların büyük bölümü verisi olmayan alanlardan oluşuyor ve potansiyel birer ruhsat alanı olabileceği değerlendiriliyor.

Tema vakfı, hazırladığı sonuç raporunda ise kaz dağlarının korunması için yetkililere seslendi.

"sahip olduğu özellikler ile kaz dağları yöresi madencilik faaliyetlerinden korunması gereken bir dünya mirasıdır. Geleceğimizin mirası doğal varlıklar madencilik faaliyetlerine tamamen kapalı doğa koruma statüleri ile korunmalıdır."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA