EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-07-2020 19:36

İkinci el fiyatlar artışta

İkinci el konutta fiyatlar artış gösterdi. Sıfır binalara güç yetmedi. İndirimli faiz kredileri otomobilde de öne çıktı. Otomobilin talepteki payı oldukça yükseldi. İlk altı ayda otomobile olan ilgi yüzde 50 arttı.

İkinci el fiyatlar artışta

Aylık 0,82 – 0,89 faiz oranı denilmişti. Vatandaş bu süreçte borç altına girip bir otomobil kendisine aldı ancak, kredi dolayısıyla 1 tane de bankaya da aldı. Ötv'si kdv'si derken hükümetin vatandaştan aldığı vergi yükünün oranı yüzde 71... Hal böyle olunca neredeyse 2 araç parası da hazine'ye gitti...

Ancak bu kez kredi musluğu da kesildi. Kamu bankalarından ikinci el konutta alınan karara benzer bir açıklama otomobil için de geldi. Kamu bankaları bazı araç firmalarını taşıt kredisi paketinden çıkardığını açıkladı. Güncel taşıt kredilerinde faiz oranınıysa 0,91'e kadar çıkarıldı.

Karar otomotivcileri üzse de son iki aydır satışlarda yaşanan talebe bel bağlandı. Satışlardaki hareketlilik şimdilik devam ediyor. Ancak sıfır araçlarda fiyat artışı başladı bile.

Türk lirasının değer kaybıyla birlikte dövizdeki yükseliş de sektörü zorluyor... Talep artışının kırılma eğilimine geçmesi doğrultusunda sektör fiyatların ikinci elde de hızlıca yükselebileceğinin altını çizdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA