EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-07-2020 00:07   Güncelleme : 30-07-2020 13:54

Dolar ne kadar oldu?

Uzun süre 6,85 civarına demir atan dolar/TL yeniden 7 seviyesini gördü. Euro/TL'de ise 8,27 ile rekor kırıldı. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki değerini gösteren sepet kur endeksi son iki yılın en düşük seviyesine gerilerken ve Fed'in mesajlarıyla küresel piyasalarda iyimser beklentiler oluşurken, TL varlıklar negatif ayrışıyor.

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL’nin kamunun 100 milyar doları aşan döviz arzı desteğiyle yaklaşık 1.5 aydır izlediği stabil seyir, bu hafta itibarıyla yerini 7 seviyesine doğru yükselişe bırakırken Türkiye’nin risk primi (CDS’ler) 500 puanın üzerinde hızlı yükseldi.

Euro/TL 8,27 ile rekor tazelerken, dolar/TL de 7.00 seviyesini gördü.

DOLAR DÜNYADA ZAYIFLIYOR, TÜRKİYE’DE YÜKSELİYOR

Dolar, ABD’nin corona virüsü vakalarındaki artışı kontrol altına alamaması ve ivedi ekonomik toparlanma umutlarının azalmasıyla iki yıllık dip seviyesinin yakınında işlem gördü.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki değerini gösteren sepet kur endeksi ise 93.5’in altına gerileyerek 2018 Haziran’ından beri olan en düşük seviyesine yakın.

Bankacılar küresel piyasalarda dolardaki zayıf seyre rağmen dolar/TL’de bir düşüş görülmediğine aksine yükseliş yaşandığına dikkat çekiyorlar. Euro/TL’de benzer şekilde 8.27 ile tarihi zirveyi gördü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA