Advert
PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 30-07-2020 17:33   Güncelleme : 30-07-2020 17:56

''Kurban mâli bir ibadet değil, eylemli bir ibadettir''

TV5 ekranlarında Mustafa Deniz'in Fikri Takip programına konuk olan Araştırmacı-Yazar Nureddin Yıldız kurban bayramı öncesi önemli bilgiler paylaştı.

''Kurban mâli bir ibadet değil, eylemli bir ibadettir''

Eski insan neredeyse eski bayramlarda orada. Biz insanlık olarak Müslümanlık olarak mükemmeliz de bayram kaybolmuş gibi söylemenin bir manası yok diyen Nurettin Yıldız, 'bu bayram tam benim hak ettiğim bayramdı Allah bunu bana verdi. Ben mükemmel olsaydım Allah'ta bana mükemmeli verecekti zaten' dedi.

Allah Hz. Adem ve çocuklarını kulluk yapsınlar diye gönderdi. Yani biz hep kulluk için varız diyen Yıldız, ibadet heyecanını yaşamaya dikkat çekerek sözlerini sürdürdü.

İşte Yıldız'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Biz arefe günü neyin heyecanına sahibiz? Yarın bayram bugün arefe. Heyecanlandığımız şey nedir? Yarın bir koç keseceğiz, bir inek hissesine gireceğiz de o hisse ile evimizde mübarek bir et olacak. Bu bir bakış tarzı hiçbir sakıncası yok. Ama Kâbil'in kaybettiği imtihan bu değil. Onun kaybettiği imtihan nedir? Rabbim beni bir can alırkenki kimliğim üzerinde görmek istiyor. İlk olarak bu bıçağı Allah dediği için boğazına sürüyorum. Bu can koç değil ben olabilirdim. Ben bir canın kanını akıtıyorum ama bu ben olabilirdim Rabbim bunu benim yerine sayacak kıyamet günü. Onun için dua edilirken ulemadan bize intikal eden dualarda, ''Rabbim bu hayvanın kanını benim cehennemde akacak kanım yerine say. Bunun etlerini de benim cehennemde yanması muhtemel etim yerine koy.'' diye bir dua var. Asıl mesele o kurbana gösterdiğimiz alakadır. Onu adeta bizim Allah-u Teala ile kontağımızı kuracak vasıta olarak görmemiz gerekir ki kurban kelimesi yakınlık anlamına geliyor. Benim hatalarım, günahlarım, cahilliğim, toplumun baskısı ve başkan nedenlerle uzaklaştığım maneviyatıma katkı sağlayacak bu bana ölümü hatırlatacak. İnfakı hatırlatacak. Allah için bir can telafisi üzerinden iş yapmayı hatırlatacak bir ibadet bu. Bu ibadetin tüm bu altyapısını et yemeğe dönüştürdüğümüz zaman, tıpkı Ramazan Bayramı'nı şekere ve tatlıya dönüştürdüğümüz gibi bunu da kavurmaya dönüştürdüğümüz zaman biz orijinalini kaybettiğimiz bir anlayışla hala ibadet yapıyoruz demektir. Bunun tıpa tıp benzeri gündüz hiçbir günaha ara vermediği halde sahur yeyip akşamda iftar edip ramazan orucu tutmak gibi. Namaz için de abdest alıp jimnastik yerine 5 vakit namaz kılmak gibi olmuş olur bu. Evet ortada bir ibadet var gibi görünür ama asıl Allah'ın kulundan istediği şey; yılda bir defada bu kurban sebebiyle Allah'a yaklaşıyoruz bu da bize bayramı oluşturuyor. Neyin bayramını oluşturuyor? Uzak kaldığımız manevi değerlerimizden, ibadetlerimizden, Rabbimiz'den Allah'ın makamından maneviyattan uzak kalışımızı kurban bayramında bir nevi tamir ediyoruz geri getiriyoruz manasında. Eğer bir Müslüman arefe gününden bu heyecanı ibadet olarak yaşamaıyorsa Kurban Bayramı gününde de Rabbim sana hamdolsun kurban kesmek nasip oldu demiyorsa, ibadet sürüncemeye doğru kayıyor demektir. İbadet kalite kaybediyor demektir.

Türkiye'de çeşitli vakıfların yurtdışı kurban organizasyonları hakkında düşüncelerinin sorulması üzerine Yıldız, önce yakın akrabaya ulaşmak gerekir dedi ve ekledi:

Ana hedefimiz bu kurban ibadetimizin vergiye dönüştürülmemesi olmalı. Yıllık bir vergi. Yani bu bir mali ibadet değildir. Eylemli bir ibadettir. Parayla yapılıyor zekat gibi değil. Kaldı ki zekatta bile asıl olan kazancını elde ettiğin şehrin fukarası ile onu paylaşmaktır. Sen aç insanların olduğu bir kasabadan, o kasabanın işçileri ile elde ettiğin servetle zekat veriyorsun. Bunu o kasaba insanlarındaın önce götürüp 40 el öteye dağıtıyorsun. Bu olabilendir. Olması gereken önce kendi çevrendir. Onun içinde de akrabandır. Yani zekat ibadeti gibi evrensel bir ibadette bile bir kademeleendirme var. Kurbanda da aynı durum var. Dolayısıyla bu topraklar zenginleşti düşüncesiyle, artık biz istediğimiz zaman et alabiliyoruz düşüncesiyle kurban ibadetini daha geri kalmış diyarlara göndermek hiç doğru değil.

Bayramda kendi kurbanlıklarını keseceklere de tavsiyelerde bulunan Yıldız çevre temizliğinin sağlanmasına büyük ihtimam gösterilmesi gerektiğinin özellikle altını çizdi.

Kurban ibadeti yapıyoruz diye kurban itlafı yapamayız. Sağlık, temizlik, çevre hepsi çok önemlidir. Yani çevre konusu devletin konusu değil ki, insanın konusudur. Yaşadığımız çevreyi kirletmeme konusunda hassas olmamız lazım bizim.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA