PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 30-07-2020 20:20   Güncelleme : 30-07-2020 20:26

Emek ve Tarım'da bu hafta salgın sürecinde kurban konuşuldu!

TV5 ekranlarında Sadettin İnan'ın hazırlayıp sunduğu 'Emek ve Tarım' programına konuk olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, Kurban Bayramı öncesi alınması gereken tedbirleri hatırlatarak Türkiye'deki hayvancılık politikasını değerlendirdi.

Emek ve Tarım'da bu hafta salgın sürecinde kurban konuşuldu!

Kurban, hayvanın tedarikinden buzdolabına girinceye kadar bir dizi önemli kuralların uygulanması ve tedbirlerin alınması gereken bir konu diyen Eroğlu, hayvan pazarlarında alım satımlarda önlemlerin alınması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hastalıklara karşı tedbirler alınmalıydı. Bu gerçekleşti. Hayvan alım yerlerinde tedbirlerin olması gerekiyordu. Biz bunu da gördük. Sosyal mesafeye dikkat edildiğini tahmin ediyorum. Kalabalığı azaltmak, temasları azaltmak önemli tedbirler. El hijyenini sağlamak lazım. İnsanlarımız bunlara dikkat etmeli. Bakın biz pazarları gezdik. Geçmiş yıllara göre belediyeler bu konuda çaba sarf etmişler. Ama tamamaen ideal midir? Değil. Ama bir çaba olması gerekiyor. Daha önceden bu toplu kesim yerleri olmadan toplu kontroller, pazar giriş çıkışları yokken, çevre kirliği falan insan sağlığını tehdit ediyordu. Şimdi önemli bir gelişme olmuş. İdeal bir noktaya gelmiş değiliz yine de daha çok çaba sarf etmemiz gerekiyor.

İnsan, hayvan ve çevre sağlığının sürekli olarak sağlanması için bir takım çözüm önerileri sunan Eroğlu tek sağlık uygulamasını tavsiye ederek şunları söyledi:

Gelecekte karşılaşabileceğimiz salgın durumlarına karşılık sistem hazırlıkları yapılması gerekmektedir. Önlem olarak tek sağlık uygulaması bu sistem önerilerinden birisidir. Bunun için öncelikle tek sağlığın yasal düzenlenmesinin yapılması gerekiyor. İnsan ve çevre sağlığının korunması anlamında multi disipliner ya da multi sektörel bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunun içerisinde veteriner hekimler, beşeri hekimler, çevre uzmanları, kimyagerler, kimya mühendisleri, gıda hijyenisteleri gibi isimlerin bir araya geldiği ve erken uyarı sistemlerinin geliştirildiği, hastalıklar olmadan önce hastalıklara karşı hangi sistemlerin geliştirilmesinin uygun olacağına dair çalışmaların yapılacağı bir yapının Türkiye'ye kazandırılması lazım.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA