EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-09-2019 23:48   Güncelleme : 14-09-2019 00:03

Wilbur Ross’un 5 günlük Türkiye ziyareti ticarî mi, siyasî mi?

Dünya gazetesi yazarı Ekonomist Uğur Civelek, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un 5 günlük Türkiye ziyaretini ekonomik değil siyasî boyutuyla değerlendirmenin daha sağlıklı olacağını söyledi. Civelek, “Burada, başka bir şeyler için iyi niyet depolama eğilimi var, karşılıklı… Ama başka bir şeyler için… İhtiyatla karşılamak lâzım” dedi.

Wilbur Ross’un 5 günlük Türkiye ziyareti ticarî mi, siyasî mi?

Wilbur Ross’un 5 günlük Türkiye ziyareti

Türkiye ile ABD’nin ticaret hacmine dair hedefin 20 milyar Dolardan 100 milyar Dolara çıkarıldığının açıklanmasının ardından, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye’ye geldi. 5 gün Türkiye’de kalan Ross, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’la görüştü. Ayrıca, iş dünyası temsilcileriyle de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ross’u kabulünde yaptığı konuşmada, “ABD ile müttefiklik ilişkimiz daha da perçinlenmiştir / Dostum Başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var” dedi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un bir ülkede 5 gün süreyle görüşmeler yapması, alışık olunan bir durum olmadığı için, bu ziyaret, pek çok kişinin ve çevrenin dikkatini çekti.

Yetkin: Çin’e karşı iş birliği

Gazeteci Murat Yetkin, “ABD Ticaret Bakanı Türkiye’de 5 gün ne yapar?” diye sorma ihtiyacı duydu. Yetkin, şahsî blogunda yazdığı yazıda özetle; Çin’e karşı ticaret savaşı başlatan ABD’nin, ekonomik bakımdan Çin’e karşı Türkiye ile birlikte hareket etmek istediğini; Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkılara karşılık da, Türkiye’den bazı talepleri olduğunu kaydetti.

Civelek: Bunları ihtiyatla karşılamak lâzım

Wilbur Ross’un Türkiye ziyareti, Ekonomist Uğur Civelek’e de soruldu. Civelek, Ulusal Kanal’da yayınlanan “Halkın Ekonomisi” programında, bu ziyaretin ticarî değil siyasî yönüyle değerlendirilmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi. Civelek, “Burada, başka bir şeyler için iyi niyet depolama eğilimi var, karşılıklı… Ama başka bir şeyler için…” dedi. Civelek, ziyaretin ihtiyatla karşılanması gerektiğini belirtti.

Uğur Civelek, şu değerlendirmede bulundu:

5 günlük ziyaretin başka örneği var mı?

“Her şeyden önce ‘ilginç’ demem lâzım. ‘Önemsiz’ diyemem. Yani Amerikan Hazine Bakanı, son 1-2 yılda hangi ülkeye gidip de 5 gün kalmış, kapsamlı birtakım görüşmeler yapmış? Başka örneği var mı? Yoksa, biz Türkiye’deki bu durumu nasıl dikkate almamız lâzım?

Başka şeyler için iyi niyet depolama eğilimi

Ben, bunu ekonomik yönüyle değil siyasî boyutuyla değerlendirmenin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Yani nedir? Ortadoğu coğrafyasına bakalım: Türkiye’nin İdlip’te sıkıntıları var. Astana süreci konusunda soru işaretleri artıyor. ‘Güvenli Bölge’ konusunda kafa karışıklıkları var. Bazı gelişmeler var ama geniş bir mutabakat yok. Uzlaşmazlıklar var. Peşrev çekmeler var. Tam bu ortamda Wilbur Ross Türkiye’ye geliyor, (iki ülke arasındaki ticaret hacmini) 100 milyar Dolara çıkarmak için somut konuşmalar yapılıyor; ama herkes de itiraf ediyor: ‘Bu, kısa-orta vadede olabilecek bir şey değil’. Burada, başka bir şeyler için iyi niyet depolama eğilimi var, karşılıklı… Ama başka bir şeyler için…

Ziyareti ihtiyatla karşılamak lâzım

Yine başka bir şey duyuyoruz: Ortadoğu konusunda Amerika’da ‘şahin’ olarak bilinen Ulusal Güvenlik (Danışmanı) Bolton, görevden alınıyor. Şimdi… Ross’un Türkiye’de 5 gün kalması, Bolton’ın tam bu süreçte görevden alınması, Ortadoğu’da Türkiye’nin işte belirsizlik tünelinde bir uçtan bir uca savrulmayı sürdürmesi… Bunları ihtiyatla karşılamak lâzım. Yani, bunun ekonomik yönünden çok siyasî ederi, gelecek üzerindeki etkisi analiz edilmeli. Muhtemelen İran da, Rusya da, Ortadoğu’daki diğer ülkeler de bu yönü nedeniyle irdeliyorlardır, Türkiye’ye karşı tavırlarını yeniden belirlemek adına. Stratejilerde ne değişiklikler olur, taktik hamlelerde neler gündeme gelir? Yani burada sadece Türkiye-Amerika arasında bir konu değil. Tüm bölgeyi, dünyayı ilgilendiren bir konu. Herkes yakından izliyor olabilir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA