GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-08-2020 12:52

NATO Generali: Türkiye'yi evimiz gibi hissediyoruz

NATO’nun İzmir’deki en büyük üssünde dün devir teslim töreni yaşandı. Görevi devralan NATO Kara kuvvetleri Komutanı Türkiye’yi evleri gibi hissettiklerini ifade etti.

NATO Generali: Türkiye'yi evimiz gibi hissediyoruz
Türkiye, 68 yıldır üyesi olduğu NATO’nun tüm misyonlarında aktif rol üsleniyor ve önemli karargâhlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İzmir’de bulunan NATO’nun en büyük Kara Komutanlığı Karargâhı’nda (LANDCOM) dün devir teslim töreni yaşandı. Görevi devralan Korgeneral Roger L. Cloutier, Türkiye’yi evleri gibi hissettiklerini ifade etti.
 
Türkiye’nin 68 yıldır koşulsuz askeri, maddi ve stratejik destek verdiği NATO, kuruluş tarihinden bu yana Türkiye’ye hiçbir katkısı ve desteği olmasa da en büyük kara kuvvetlerini İzmir’de bulunduruyor. Dün İzmir’deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nda devir teslim töreni yaşandı. NATO Müttefik Kara Komutanlığı Karargahı’nda Korgeneral Roger L. Cloutier, NATO Müttefik Kara Komutanlığı görevini, Korgeneral John T. Thomson’dan törenle devraldı. İzmir’deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı’ndaki devir teslim törenine, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Tod D. Wolters, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ile çok sayıda Türk ve yabancı asker katıldı.

 

KORGENERAL THOMSON GÖREVİ KORGENERAL CLOUTİER’A DEVRETTİ
Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Tod D. Wolters, törende yaptığı konuşmada, kendilerini misafir eden Türkiye’ye teşekkürlerini ileterek Türk ordusuyla görev yapmanın büyük onur olduğunu söyledi. Kendilerine “kardeş” ve “evlat” gibi davranıldığını aktaran Orgeneral Wolters, şunları kaydetti: “ Amerikan ordusunda efsane olarak tanınan Thomson’a bugün veda ediyoruz ve yine başka bir efsaneye ‘Hoşgeldin’ diyoruz. Thompson, 34 yıl Amerikan ordusuna hizmet etmiştir. Gitmeden önce burada yapmış olduğu hizmetleri size anlatmak istiyorum. NATO olarak özellikle Avrupa’da önemli bir güç olmakla birlikte Avrupa’da çok etkin bir şekilde engelleme ve dengelemede başarılı olduk. NATO Müttefik Kara Komutanlığı bu görevde önemli bir rol oynamıştır ve oynamaktadır.”
 
NATO MÜTTEFİK KARA KOMUTANLIĞI’NDA ÖNEMLİ BİR DÖNEMDEYİZ
Korgeneral Roger L. Cloutier ise NATO ve Türkiye’nin arasındaki ortaklığın belirgin olduğunu vurgulayarak, “Bu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın gücü, dünyanın her yerinden gelen deneyimli liderleri ve çalışanlarının NATO bayrağı altında omuz omuza ortak barış amacıyla çalışmasından gelir. NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nda önemli bir dönemdeyiz. Bugünün dinamik, karmaşık, belirsiz güvenlik ortamı kara kuvvetlerinin önemini daha da arttırdı” dedi. Cloutier ikinci kez geldiği Türkiye’yi evi gibi hissettiğini belirterek, “Burada olmaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

 

EN ÖNEMLİ KARARGÂHLARI TÜRKİYE’DE
NATO’nun önemli karargâhlarına ev sahipliği yapan Türkiye, birçok kabiliyetiyle de örgüte katkı sunuyor. NATO Kara Komutanlığı (LANDCOM) Karargâhı’na İzmir’de ev sahipliği yapan Türkiye, NATO Balistik Füze Savunması mimarisi kapsamındaki radar da Kürecik/Malatya’da konuşlu bulunuyor. NATO’ya bağlı AWACS uçakları Konya Hava Üssü’nü kullanabilirken Türkiye, İttifak’ın Doğu Avrupa ülkelerine yönelik icra ettiği güvence tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen NATO AWACS uçaklarına da havada yakıt ikmali desteği veriliyor. Türkiye, milli AWACS uçaklarıyla da NATO’ya destek sağlıyor.
 
TÜRKİYE, TÜM MİSYONLARDA BAŞROLDE
Türkiye, NATO misyon ve harekâtlarına sürdürülebilir mahiyette ve kapsamlı destek sağlayan ilk 5 müttefik arasında yer alıyor. Örgüte bin 100 personelle katkı yapan Türkiye, yaklaşık 90 milyon avro ile NATO bütçelerine en fazla katkı sağlayan ilk 8 müttefik arasında bulunuyor. NATO kapsamında Türkiye’nin Afganistan’da yaklaşık 570 personeli görev yapıyor. Türkiye’nin, NATO’nun Irak misyonunda da önemli rolü bulunuyor. Türkiye, NATO’nun Akdeniz’deki Deniz Muhafızı Harekâtı’na daimi surette katkı sunuyor.
 
EN ÖNEMLİ KARARGÂHLARI TÜRKİYE’DE
NATO’nun önemli karargâhlarına ev sahipliği yapan Türkiye, birçok kabiliyetiyle de örgüte katkı sunuyor. NATO Kara Komutanlığı (LANDCOM) Karargâhı’na İzmir’de ev sahipliği yapan Türkiye, NATO Balistik Füze Savunması mimarisi kapsamındaki radar da Kürecik/Malatya’da konuşlu bulunuyor. NATO’ya bağlı AWACS uçakları Konya Hava Üssü’nü kullanabilirken Türkiye, İttifak’ın Doğu Avrupa ülkelerine yönelik icra ettiği güvence tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen NATO AWACS uçaklarına da havada yakıt ikmali desteği veriyor.
 
(Milli Gazete)

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA